آلترناتیو

ماتم نگیرید! سازماندهی کنید!

روزشمار آلترناتیو: دی

روزشمار آلترناتیو: دی


1 دی/ 22 دسامبر:
1360: اعدام رفیق فدایی فرهاد دادور در کرج. رفیق فرهاد در خانواده ای زحمتکش متولد شد. پس از قیام به سازمان فداییان پیوست و چندین بار دستگیر شد. اما هربار با نیرویی راسخ تر به سنگر مبارزه بازگشت. رفیق فرهاد در 13 آبان سال 60 هنگامی که اوراق سرخ انقلاب را به یکی از مناطق جنوبی تهران می برد دستگیر شد. پس از تحمل شکنجه های فراوان سرانجام در اول دی ماه همان سال به جوخه ی اعدام سپرده شد.
1361: جان باختن رفیق فدایی عباس زاده در درگیری با ماموران امنیتی در کرج.
1944: تشکیل ارتش خلق ویتنام برای مقاومت در برابر اشغالگری ژاپن.

2 دی/ 23 دسامبر
3 دی/ 24 دسامبر:
1352: درگذشت علی امید از رهبران جنبش کارگری.
1359: تیرباران رفیق فدایی همایون (علیرضا) پریزاد در اهواز(؟).
1360: جان باختن رفیق فدایی مجید سیدی زیر شکنجه در زندان کرج.

4 دی/ 25 دسامبر:
1360: اعدام رفیق هادی اکبر زکوه از رفقای راه کارگر در تهران.


5 دی/ 26 دسامبر:
1357: قطع کامل صادرات نفت ایران در پی ادامه ی اعتصاب عمومی کارگران صنعت نفت.
1357: جان باختن رفیق کامران نجات اللهی استاد دانشکده پلی تکنیک تهران در جریان تحصن دانشگاهیان. پس از بسته شدن دانشگاه ها در زمان حکومت نظامی ازهاری جلاد، دانشگاهیان ابتدا در دانشگاه تهران و سپس از ابتدای زمستان در ساختمان وزارت علوم دست به تحصن زده و خواستار بازگشایی دانشگاه ها شدند. چکمه پوشان مزدور رژیم با برق سر نیزه ها و شلیک گلوله جواب این تحصن را دادند و در روز 5 دی ماه رفیق کامران در این تحصن جان باخت. دانشگاه ها در ادامه ی این مبارزات در 23 دی ماه دوباره گشوده شدند.
1357: جان باختن رفیق فدایی فتح الله کریمی. رفیق فتح الله در الیگودرز در یک خانواده دهقانی متولد شد. پس از پایان تحصیلات در دبیرستان و هنرستان در اصفهان وارد دانش سرای عالی فنی بابل شد. رفیق در دانش سرا فعالیت سیاسی خود را به عنوان هوادار سازمان چریک های فدایی ادامه داد. در سال های 56 و 57 در کارخانه ”ایران سویچ“ تهران و یکی از کارخانه های شمال کار کرد. پس از پایان تحصیلات در تیرماه سال 57 به سربازی فرستاده شد اما پس از دو ماه سربازی را ترک کرد و زندگی مخفی را آغاز نمود. در 5 دی ماه همان سال رفیق طی یک عملیات دو خودروی ارتشی حامل ماموران حکومت نظامی را با نارنجک مورد حمله قرار داد و هنگامی که قصد خروج از منطقه را داشت مورد هرف رگبار مزدوران قرار گرفت و جان سپرد.
1360: تیرباران کشاورز رفیق پیکارگر علی ضمیری نخودچری در مشهد.
1360: جان باختن رفیق فدایی خاطره جلالی در زیر شکنجه ی آدم کشان رژیم اسلامی. رفیق خاطره در سال 39 در اردبیل متولد شد و در کودکی همراه با خانواده به تهران آمد. در جریان قیام فعال بود و در تظاهرات ها پرشور شرکت می کرد. بعد از قیام همکاری خود را با فداییان آغاز کرد. در ابتدا با رفقای پیشگام همکاری می کرد و سپس در بخشی از تشکیلات سازمان فداییان به فعالیت مشغول شد. در جریان تدارک مراسم 17 بهمن سال 59 تلاش بسیاری نمود و تا شامگاه در محلات جنوبی تهران به پخش اعلامیه و تراکت مشغول بود. روز 17 بهمن گلوله ی دژخیمان به صورتش اصابت کرد و فک اش شکست، به همین دلیل مدت ها در بیمارستان بستری بود. رفیق خاطره پس از بهبودی مجدداً وظایف اش را از سر گرفت. در اوایل مهر 60 یک بار دستگیر شد اما پس از مدتی آزاد شد؛ اما بار دیگر در 16 مهر همان سال با یورش به خانه اش دستگیر شده و زیر شکنجه های وحشیانه ی پاسداران قرار می گیرد. رفیق خاطره کم ترین اطلاعاتی به مزدوران نداد و با ادامه ی شکنجه ها وی در 5 دی ماه جان باخت.
1976: تاسیس حزب کمونیست (مارکسیست-لنینیست) نپال.
1996: آغاز بزرگ ترین اعتصاب کارگری در تاریخ کره ی جنوبی. این اعتصاب با دست از کار کشیدن کارگران صنایع خودروسازی و کشتی سازی، در اعتراض به قانون جدید که اخراج و بیکارسازی افراد استخدام شده را برای کارفرمایان راحت تر می کرد و هم چنین در اعتراض به محدود کردن حقوق اتحادیه های کارگری، شکل گرفت. در طی چند روز بعد دامنه ی این اعتصابات به دیگر بخش ها از جمله بیمارستان ها نیز رسید. در روز 28 دسامبر پلیس ضد شورش با خشونت به کارگران اعتصابی حمله کرد. و کارگران نیز به مقاومت و مقابله برخاستند. این اعتصاب با پایداری کارگران و با منسوخ شدن قانون جدید در ژانویه 1997 با موفقیت پایان یافت.

6 دی/ 27 دسامبر:
1350: جان باختن دانشجویان فدایی، رفقا محمدرضا (هرمز) احمدی، مرتضی حاجی شفیعی ها در درگیری با مزدوران ساواک در خوابگاه دانشگاه شیراز.
1388: خیزش عمومی بر ضد رژیم اسلامی در تهران.

7 دی/ 28 دسامبر:
1285: اعتصاب تلگراف چیان تبریز برای دریافت حقوق عقب مانده شان.

8 دی/ 29 دسامبر:
1285: امضای قانون اساسی مشروطه توسط مظفرالدین شاه.
1360: تیرباران رفقای پیکارگر فتح الله امیری و محمود سعادت سلطانی در اراک.
1361: تیرباران رفیق محمدتقی امانی از رفقای راه کارگر در تبریز.
1890: کشتار ”ووندد نی“. قتل عام بیش از 400 نفر از زنان، مردان و کودکان سرخ پوست آمریکایی در داکوتای جنوبی توسط گردان هفتم سواره نظام ایالات متحده.

9 دی/ 30 دسامبر:
1922: تاسیس اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی.

10 دی/ 31 دسامبر:
1360: تیرباران رفیق محمدعلی معمار از رفقای رزمندگان. رفیق محمد در زمان رژیم پهلوی نیز 5 سال زندانی سیاسی بود. و در سال 57 از زندان آزاد شده بود.
1360: تیرباران رفیق پیکارگر حمید چهل پلی زاده و سه مبارز دیگر در شوشتر. رفیق حمید در سال 60 دستگیر شد و با روحیه ی بسیار خوب خود با سربلندی از اعتقاداتش دفاع کرد. وی همراه با رفقا محمدعلی معمار از رزمندگان و مهدی محسنی و مهدی محمدی از فداییان اقلیت تیرباران شد. هنگام اعدام پاسدار جنایتکار دستور می دهد که ابتدا پاهای رفقا را هدف قرار دهند و به این ترتیب آن ها را زجرکش کنند.
1360: تیرباران رفیق پیکارگر بهمن (صالح) محسنی تبریزی در شوشتر.
1360: تیرباران رفقای فدایی مهری محمدی در زندان اوین و مینا ضامنیان در بابل.
1947: قتل عام در روستای بلد الشیخ فلسطین. گروه های مسلح اسرائیلی هاگانا به طور شبانه به این روستا حمله برده و در طی درگیری با مردم ساکن روستا، حدود 70 نفر از اهالی قتل عام می کنند. که اکثرشان کشته شده ها را زنان و کودکان تشکیل می دادند.

11 دی/ 1 ژانویه:
1360: تیرباران رفیق پیکارگر علی خستائی و دانش آموز پیکارگر علیرضا مدنی در اراک.
1362: تیرباران رفیق علی شکوهی از رفقای رهبری سازمان راه کارگر، روز جان باختگان راه کارگر.
1863: پایان جنگ داخلی آمریکا، اعلام لغو بردگی توسط آبراهام لینکلن.
1881: درگذشت لویی آگوست بلانکی در پاریس.
1959: پیروزی انقلاب کوبا.
1965: تاسیس حزب دمکراتیک خلق افغانستان.

12 دی/ 2 ژانویه:
1360: جان باختن رفیق پیشمرگه فدایی، رفیق سیروس قصیری در سنندج.
1360: تیرباران دانشجوی پیکارگر رفیق زهرا ورکیانی در تهران.
1360: تیرباران رفیق محمدرضا خانی قهجرستانی از رفقای رزمندگان در تهران.

13 دی/ 3 ژانویه:
1360: تیرباران رفیق فدایی فقیرمحمد زین الدینی (شفیع) در ایرانشهر. رفیق شفیع در بخش قصرقند از توابع چابهار متولد شد. پس از اتمام دوره ی     دانش سرا به عنوان معلم در روستاهای آن منطقه مشغول به کار شد. وی پس از قیام به صفوف فداییان می پیوندد. در سال 58 یک بار دستگیر می گردد و پس از مدت کوتاهی آزاد می شود اما بار دیگر در سال 60 دستگیر شده و زیر شدیدترین شکنجه ها در زندان ایرانشهر قرار می گیرد. وی سرانجام در 13 دی ماه همان سال به جوخه ی تیرباران سپره می شود. به علت محبوبیت رفیق شفیع، مراسم یادبود وی در ”لاشار“ از توابع ایرانشهر، بلوچستان پاکستان، کراچی، بحرین و دبی برگزار شد که مردم به صورت گسترده در آن ها شرکت داشتند.

14 دی/ 4 ژانویه:
1355: جان باختن رفیق لیلا زمردیان در درگیری با مزدوران ساواک. لیلا در سال 1328 در خانواده ای مذهبی متولد می شود و از طریق شرکت در جلسات حسینه ی ارشاد با مسائل اجتماعی آشنا می شود. لیلا در سال 51 با سازمان مجاهدین خلق آشنا شده و به این سازمان می پیونند. وی از سال 52 در ادامه ی فعالیت های انقلابی خود زندگی مخفی را آغاز می کند. وی در کارخانه هایی از جمله داروسازی دکتر عبیدی، قرقره زیبا و کفش ملی به کار آموزشی و سیاسی تشکیلاتی می پردازد. رفیق لیلا در سال 54 با مارکسیسم لنینیسم آشنا می شود و آن را می پذیرد و فعالیت های انقلابی خود را با کیفیت بالاتری ادامه می دهد تا در دی ماه 55 در درگیری با ساواک جان می بازد.

15 دی/ 5 ژانویه:
16 دی/ 6 ژانویه:
17 دی/ 7 ژانویه:
1352: جان باختن رفیق فدایی یوسف زرکاری در درگیری با مزدوران کمیته مشترک در اصفهان. رفیق یوسف در سال 31 متولد شد، تا سوم دبیرستان تحصیل کرد و سپس در راه آهن استخدام شد. در این دوران با حسن نوروزی آشنا شد و در ارتباط با سازمان چریک های فدایی خلق قرار گرفت. وی در سال 50 دستگیر شد و بدون این که اطلاعاتی به دشمن بدهد به یک سال زندان محکوم شد. پس از آزادی از زندان تجارب یک ساله ی خود را در جزوه ای به نام ”خاطرات یک چریک در زندان“ به رشته ی تحریر درآورد. سرانجام در سال 52 در اصفهان رفیق به محاصره ی نیروهای کمیته مشترک درمی آید و فدایی وار دست به مقاومت می زند که در این درگیری بر اثر اصابت گلوله ی مزدوران جان می بازد.
1359: جان باختن پیشمرگه پیکارگر، رفیق صادق بهمنی در درگیری، کردستان.
1360: تیرباران رفقای پیکارگر، گیتی اصغری و عزت طبائیان (سیمین) در تهران.
1360: تیرباران رفقای پیکارگر فاطمه (مهناز) افشار و محمود افشار در تهران.
1979: سرنگونی حکومت خمرها در کامبوج توسط ارتش جمهوری سوسیالیستی ویتنام.

18 دی/ 8 ژانویه:
1354: جان باختن رفیق فاطمه حسن پور اصیل در درگیری با مزدوران ساواک در آمل(؟).
1355: جان باختن رفیق صدیقه رضایی در درگیری با مزدوران ساواک. رفیق صدیقه رضایی در سال 50 در اثر تماس با سازمان مجاهدین به فعالیت سیاسی پرداخت. در جریان تحولات ایدئولوژیک سازمان با مارکسیسم لنینیسم آشنا می شود و آن را می پذیرد. وی با فداکاری و هشیاری و خلاقیت تحسین آمیز خود در صفوف مجاهدین م.ل فعالیت می کرد. وی در 18 دی ماه سال 55 به محاصره ی مزدوران ساواک درمی آید و در یک درگیری نابرابر جان می بازد.
1360: تیرباران رفیق پیکارگر اسماعیل بحرناک و دانش آموز پیکارگر امیر واعظی در اراک.
1361: تیرباران رفیق فرشته ازلی از رفقای اتحادیه کمونیست ها (سربداران). رفیق فرشته در سال 1341 متولد شد و با از سر گذراندن تجربه سال های 56 و 57 و مبارزات انقلابی آن سال ها به واسطه ی آشنایی با رفقایی هم چون منصور و امید قماشی به صفوف هوادارن اتحادیه کمونیست ها در آمل پیوست. با شروع مبارزات در آمل در سال 60، رفیق فرشته نیز پرشورتر وظایف انقلابی خود را پیش می برد. وی به صورت کاملاً مخفی همراه با رفقای دیگر در پخش وسیع اعلامیه بین توده ها شرکت می کرد و در روزهای نبرد آمل نیز به کمک رفقا مستقر در جنگل شتافته و مسئولیت راهنمایی یکی از دسته ها و خبررسانی بین دسته ها را شجاعانه به عهده گرفت. پس از شکست نبرد آمل فرشته با کمک مردم توانست برخی از رفقا را از محاصره دشمن خارج کند و نجات دهد. فرشته چند روز پس قیام دستگیر شد، اما با هشیاری، دشمن را فریب داده و پس از مدت کوتاهی از زندان آزاد می شود. اما در بهار 61 مجدداً دستگیر   می شود که این بار وی از طرف دشمن شناسایی شده بود. مبارزه را در زندان ادامه داده و قهرمانانه در مقابل شکنجه ها و وعده های مزدوران و شکنجه گران ایستادگی میکند. سرانجام در 18 دی ماه سال 61 رفیق فرشته را به جوخه ی تیرباران می سپارند.
1941: جان باختن رفیق آواتیس سلطان زاده دبیر کل حزب کمونیست ایران در زندان استالین.

19 دی/ 9 ژانویه:
1354: جان باختن رفیق مسرور فرهنگ در درگیری با مزدوران ساواک و کمیته مشترک در گرگان. رفیق مسرور در سال 1326 در آستارا متولد شد. پس از پایان تحصیلات متوسطه در سال 45 وارد دانشکده پلی تکنیک تهران شد. رفیق مسرور در سازماندهی اعتصابات سال 48 از جمله اعتصاب رانندگان شرکت واحد نقش موثری داشت و به همین جهت نیز در فروردین 49 بازداشت و به سربازی فرستاده شد. در دوران سربازی نیز رفیق به سازماندهی گروه های مطالعاتی مشغول بود. رفیق مسرور پس از اتمام سربازی بار دیگر در سال 52 دستگیر شد و با این که در این زمان عضو سازمان چریک ها بود اطلاعاتی به دشمن نداد و پس از یک سال از زندان آزاد شد. آخرین نبرد رفیق در خانه ی تیمی در گرگان بود. هنگامی که این خانه به محاصره درآمد مسرور فدایی وار دست به مقاومت زد و در پناه آتش او دو رفیق دیگر توانستد از محاصره خارج شوند.
1361: تیرباران رفیق فدایی قربان حسینی در زندان اسلام آباد کرمانشاه. قربان در سال 29 در بخش گهواره از توابع اسلام آباد متولد شد. رفیق قربان سال ها به طور هدفمند در روستاهای اسلام آباد و کرمانشاه به معلمی پرداخت و در جریان قیام 57 فعالانه شرکت کرد. هم چنین رفیق قربان از فعالین کانون معلمان کرمانشاه بود. وی پس از قیام به صفوف فداییان پیوست و در همان سال از آموزش و پرورش اخراج شد. وی به فعالیت خود پس از انشعاب در صفوف فداییان اقلیت ادامه داد و در سال 61 توسط پاسداران سرمایه دستگیر شد. شجاعانه شکنجه های وحشیانه را تحمل کرد؛ و در بی دادگاه مقابل موحدی جلاد، حاکم شرع از مواضع سازمان فداییان دفاع کرد. وی در 19 دی ماه سال 61 به جوخه ی تیرباران سپرده شد.

20 دی/ 10 ژانویه:
1352: جان باختن رفیق حسن نوروزی در درگیری با مزدوران شاهنشاهی در لرستان. رفیق حسن نوروزی در سال 1324 در یک خانواده ی کارگری در محله ی راه آهن تهران متولد شد. هنگامی که نه ساله بود پدرش را از دست داد. در نتیجه مجبور به ترک مدرسه شد و به کارگری روی آورد. تا هجده سالگی در بندرعباس، بوشهر، شیراز، کرمان و تهران به کارگری مشغول بود و پس از آن برای کار مدتی به کویت و دبی رفت. وقتی که به ایران بازگشت توسط دوستان پدرش در کارخانجات راه آهن تهران مشغول به کار شد. از سال 46 همراه چند نفر دیگر یک محفل مطالعاتی ایجاد کرد و در سال 48 با گروه رفیق احمدزاده در ارتباط قرار گرفت. در سال 49 به عنوان یک انقلابی حرفه ای در اولین تیم عملیاتی شرکت کرد. این عملیات که مصادره ی مسلسل کلانتری قلهک بود با موفقیت انجام شد. رفیق نوروزی در چندین عملیات دیگر نیز شرکت داشت و هم چنین مسئولیت های زیادی را بر عهده داشت. در سال 50 عضو مرکزیت سازمان بود. رفیق طی دوران فعالیتش بارها در محاصره قرار گرفت و چندین بار طی درگیری خیابانی توانست ضرباتی را به مزدوران رژیم وارد آورد. در بیستم دی ماه سال 52 برای یک ماموریت سازمانی به لرستان سفر کرد. در بین راه در یک قهوه خانه در ده ”چمن سلطان“ به طور اتفاقی شناسایی و محاصره شد و در طی درگیری با مزدوران جان باخت.
1360: تیرباران دانشجویان پیکارگر، رفقا طاهره پشتیبان، صدیقه فلکرو و زهرا(طاهره) میراحسان در رشت.
1360: تیرباران رفیق پیکارگر مینو ستوده پیما در رشت.
21 دی/ 11 ژانویه:
1354: جان باختن رفیق فدایی فاطمه (شمسی) نهانی در درگیری با مزدوران ساواک در ساری. رفیق فاطمه پس از پایان تحصیلات متوسطه در رشته ی تاریخ وارد دانشکده ی ادبیات دانشگاه تهران شد و در دوران دانشجویی از فعالین سیاسی دانشگاه بود و در همان دوران در ارتباط با سازمان فداییان قرار می گیرد. رفیق فاطمه پس از طی دوره ی آموزشی در تابستان 54 به شاخه ی مازندران در ساری منتقل می شود. وی در 21 دی ماه همان سال در یک قرار در ساری به محاصره ی مزدوران ساواک درمی آید و پس از مقاومت فدایی وار به انفجار نارنجک جان می بازد.

22دی/ 12 ژانویه
23 دی/ 13 ژانویه:
1354: جان باختن رفیق فدایی بهمن روحی آهنگران زیر شکنجه ی جلادان ساواک. رفیق بهمن پس از پایان تحصیلات خود در رشته ی اقتصاد در دانشگاه تهران به عنوان افسر نیروی هوایی دوران سربازی خود را آغاز کرد. پس از مخفی شدن خواهرش نزهت، وی نیز از سربازخانه بیرون آمده و زندگی مخفی را آغاز می کند. رفیق بهمن در چندین عملیات شرکت کرد و هم چنین مسئولیت شاخه ی مازندران را نیز بر عهده داشت. وی در روز 17 بهمن سال 54 در خیابان شناسایی شد و قبل از آن که بتواند از اسلحه استفاده کند توسط ساواک دستگیر شد. همان روز ساواک اعلام کرد که رفیق بهمن در درگیری کشته شده است تا بتواند به سازمان فداییان ضربه زده و زیر شکنجه از بهمن اطلاعاتی به دست آورد. اما رفیق بهمن زیر سخت ترین شکنجه ها مقاومت کرد و شش روز بعد در 23 دی ماه زیر شکنجه جان باخت.
1355: جان باختن رفیق فدایی محمدرضا هدایتی زیر شکنجه ی ساواک. رفیق محمدرضا در بروجرد متولد شد، و پس از پایان دوره ی متوسطه وارد دانشکده علم و صنعت در رشته ی راه و ساختمان شد. رفیق محمدرضا همراه با چند تن دیگر از سال 49 دست به انتشار آثار مارکسیستی می زد و دامنه ی این کار را به شهرهای تبریز و بروجرد نیز کشانده بود. به همین دلیل در سال 52 دستگیر شده و مدت دو سال در زندان می ماند. پس از آزادی از زندان زندگی مخفی را آغاز کرده و به علت شناخته شدن به مشهد منتقل می شود. رفیق محمدرضا در 16 دی ماه سال 55 همراه با رفیق حسن فرجودی در خیابان به محاصره ی مزدوران ساواک درآمد و پس از درگیری با مزدوران اقدام به خوردن سیانور می کند که با دستگیری و انتقال به بیمارستان توسط ساواک به امید کسب اطلاعات، زنده می ماند و پس از انتقال به زندان تحت شدیدترین شکنجه ها قرار می گیرد. تا در شب 23 دی ماه بدون آن که کلمه ای بر زبان آورده باشد زیر شکنجه جان می بازد.
1357: بازگشایی دانشگاه ها در ادامه ی مبارزات دانشجویان، استادان و همه ی دانشگاهیان مبارز.

24 دی/ 14 ژانویه:
1360: تیرباران رفیق فدایی پروین بهداروند و رفیق غلامحسین تقی زاده از رفقای راه کارگر در گچساران.
1360: تیرباران رفیق فدایی محمد کمالی در بندرعباس.
1360: تیرباران چریک های فدایی، رفقا منصور بنازاده و پرویز شانگی پور و حسین مکرانی در بندرعباس.
1982: ترور رفیق فدایی شاهرخ میثاقی به دست آدم کشان رژیم اسلامی در مانیل فیلیپین. رفیق شاهرخ در سال 57 برای ادامه ی تحصیل به فیلیپین رفته بود که در آن جا به عنوان یک فعال سیاسی کشتارها و جنایت های رژیم اسلامی را افشا می کرد. رفیق شاهرخ در مانیل مورد حمله ی آدم کشان رژیم قرار می گیرد و با ضربات چاقو به قتل می رسد.

25 دی/ 15 ژانویه:
1355: جان باختن رفقای فدایی حسینعلی پرورش و خدابخش شالی در درگیری با مزدوران ساواک در خیابان قزوین تهران.
1919: جان باختن رزا لوکزامبورگ و کارل لیبکنخت رهبر حزب کمونیست آلمان به دست سرکوبگران در جریان انقلاب نافرجام آلمان (1918-1919).

 26 دی/ 16 ژانویه:
1357: فرار شاه از ایران.

27 دی/ 17 ژانویه:
1961: قتل پاتریس لومومبا، رهبر جنبش استقلال کنگو از بلژیک، به دست سرهنگ موبوتو سه سه سه کو و با حمایت دولت ها و کمپانی های آمریکایی و بلژیکی.

28 دی/ 18 ژانویه:
1355: جان باختن رفیق فدایی فردوس آقاابراهیمیان در درگیری با مزدوران کمیته مشترک. رفیق فردوس در سال 52 در رشته ی ریاضی و کامپیوتر وارد دانشگاه صنعتی تهران شد و پس از مدتی همراه با رفیق ادنا ثابت از طریق رفیق یثربی در ارتباط با سازمان قرار گرفت. رفیق فردوس در اردیبهشت 55 زندگی مخفی را آغاز کرد. در دی ماه همان سال به طور اتفاقی خانه ی رفقا مورد شناسایی مزدوران کمیته مشترک قرار گرفت. رفقا پس از نابود کردن اسناد و مدارک به مقابله با مزدوران برخاستند. در این درگیری دو هم رزم رفیق فردوس در پناه آتش او توانستند از منطقه دور شوند، ولی رفیق فردوس که مجروح گردیده بود تا آخرین گلوله به نبرد ادامه داد و سپس با سیانور اقدام به انتحار کرد.

29 دی/ 19 ژانویه:
1355: جان باختن رفیق مهدی فتحی در درگیری مسلحانه با مزدوران ساواک و کمیته مشترک. مهدی در سال 30 در کرمان متولد، و پس از پایان تحصیلات متوسطه در سال 49 وارد دانشگاه صنعتی تهران شد. وی در سال 52 به عضویت سازمان مجاهدین خلق درآمد و پس از آشنایی با اندیشه ی مارکسیسم لنینیسم در اواخر سال 53 آن را پذیرفت. رفیق مهدی در انضباط، دقت و رعایت ظوابط و اصول تشکیلاتی یکی از بهترین اعضای مجاهدین م.ل بود و احساس مسئولیت و حس فداکاری و دلسوزی رفیقانه از ویژگی های بارز وی به شمار می رفت. در دوره ی خانه گردی های سال های 54 و 55 رفیق مهدی تلاش و فعالیت انقلابی خستگی ناپذیری از خود نشان داد و هم چنین رفیق مهدی در عملیات نظامی اعدام انقلابی سه مستشار آمریکایی به عنوان معاون فرمانده ی عملیات شرکت داشت. سرانجام رفیق مهدی در 29 دی ماه سال 55 در یک درگیری جان می بازد.

30 دی/ 20 ژانویه:
1325: تشکیل اتحادیه کارگران نفت.
1360: اعدام رفیق فدایی معین الله محسنی در قائم شهر. مزدوران رفیق معین را در پاییز سال 60 دستگیر و پس از شکنجه های وحشیانه به جرم ”شرکت در تظاهرات و پخش و توزیع نشریات مضره“ به اعدام محکوم نمودند.
Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

اطلاعات

این ورودی در دسامبر 27, 2012 بدست در آلترناتیو، تقویم دی، دی ماه 91، روزشمار آلترناتیو، شماره شانزدهم فرستاده شد.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: