آلترناتیو

ماتم نگیرید! سازماندهی کنید!

رودی دوچکه: یک بیوگرافی کوتاه

رودی دوچکه
Rudi Dutschke


آلفرد ویلی رودی دوچکه (Rudi Dutschke) مشهور  به رودی دوچکه و رودی سرخ، از رهبران و پیشگامان جنبش دانشجویی آلمان در دهه‌ی شصت میلادی بوده است. او در سالِ 1940 و در دوره رایش سوم در شونِفِلد واقع در آلمان شرقی آن دوران به دنیا آمد و  سپس برای ادامه تحصیل در دانشگاه آزاد به برلین آمد. 
همزمان با شروع اعتراضات گسترده‌ علیه ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای در آلمان  در اوایل دهه هفتاد میلادی، دوچکه نیز  سفرهای پیاپی خود به آلمان را از 1972 به بعد آغاز کرد . او در این سفرها علیه جنگ ویتنام سخنرانی‌ و در تظاهرات هایی که به این مناسبت در شهرهای آلمان برپا می‌شد، شرکت می کرد. او سرانجام در ۲۴ دسامبر ۱۹۷۹ در سن ۳۹ سالگی در اثر پیامدهای ناشی

از سوء‌قصدی که ۱۱ سال پیش نسبت به او صورت گرفته بود، درگذشت. 
در دهه 60 ميلادي، جنبش هاي دانشجویی با شعار تحول بنیادین جامعه، سرنگونی نظام سرمایه داری، براندازی ساختارهای سلطه گرانه، مبارزه با نابرابری های اجتماعی و تحمیلات فرهنگی در بسياري از نقاط جهان شکل مي گرفت و با شعار مبارزه با بورژوازی حاکم (سرمایه داری داخلی) دوشادوش پیکار با استعمار نو (امپریالیسم جهانی) پیش مي رفت. تحت تاثير اين جوّ جهاني، در ميانه سال 1966 جمعيت راديكال ”دانشجويان سوسياليست آلمان“ تشكيل و دوچكه سخنگوي معروف اين جنبش شد. معروف است که ”بیلد تسایتونگ“ که یک روزنامه دست راستی  و ارتجاعی است به او لقب ”سرکرده‌ی یاغیان و اشرار“ داده بود. به ابتکار این جمعیت بود که از اوایل سال ۱۹۶۷ چند تظاهرات و تحصن علیه جنگ ویتنام در برابر سفارت آمریکا در فرانکفورت برپا گرديد . اين جمعيت اواخر مه ۱۹۶۷ تظاهرات گسترده‌ای نيز علیه حضور شاه ایران در آلمان – نخست در شهر مونیخ و سپس در چند شهر دیگر- ترتيب داد، همان تظاهرات كه به كشته شدن دانشجويي بنام ”بنو اونه زورگ“ در برابر قدمهاي شاه ايران و مقابل اپراي برلين انجاميد  و در همه اين حركت ها، دوچكه مانند يك رهبرنقش اساسي ايفا مي كرد و با سخنرانی‌های غرّا و مهیج خود هزاران جوان و دانشجو را در راه‌پیمایی‌های پرشور علیه دیدار شاه ایران از آلمان یا علیه جنگ ویتنام بسیج می‌کرد.
رودی، در سال 1968 توسط فردی به نام یوزف باخمن که بعدها روشن شد روابطی با اعضای فعال حزب نئونازی ملّی آلمان داشته، ترور گردید و این  اتفاق سبب شد که درگیری‌های خیابانی و تظاهرات پی‌درپی، چنان وسعتی به خود بگیرد که آلمان پس از جنگ تا آن هنگام به خود ندیده بود.  این رویداد پس از چندی نیز  به رادیکالیزه شدن بخشی از جنبش دانشجویی و ایجاد گروه های چریک شهری نظیر“جنبش دوم ژوئن“ و ”فراکسیون ارتش سرخ منجر گردید که سازمانهای سیاسی مارکسیست زیرزمینی با مشی مسلحانه بودند.

***

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: