آلترناتیو

ماتم نگیرید! سازماندهی کنید!

روزشمار آلترناتیو: شهریور

روزشمار آلترناتیو: شهریور
1 شهریور/ 23 اوت:
1358: جان­باختن رفیق فدایی یعقوب تقدیری قزلجه میدان در سقز. رفیق یعقوب در خانواده­ای زحمتکش در تبریز به دنیا آمد و با توجه به زمینه­ی مستعد مبارزاتی در اوایل دهه­ی 50 به سمت مبارزه­ی مسلحانه کشیده شد ولی نتوانست با سازمان چریک­های فدایی خلق ارتباط برقرار کند. وی پس از آن به فلسطین رفت و سه سال در آن­جا در صفوف مبارزین فلسطینی به مبارزه پرداخت. سپس به ایران بازگشت و در ارتباط با سازمان چریک­ها قرار گرفت و به عنوان مسئول نظامی بخش بوکان شاخه­ی کردستان سازماندهی شد. رفیق امیر نقش برجسته­ای در تربیت رفقا در بوکان داشت و شایستگی­های زیادی از خود نشان داد. وی در اول شهریور ماه در سقز با ایست بازرسی مواجه شده و پس از پیاده شدن و معرفی خود توسط پاسداران جنایتکار ارتجاع به گلوله بسته شد. رفقا یوسف کشتی­زاده و ابوبکر حمیدی که همراه او بودند نیز دستگیر شده و در ششم شهریور همان سال در مقابل جوخه­ی اعدام قرار گرفتند.
1360: تیرباران رفیق فدایی عبدالرضا ایروانی در زندان اوین.
1360: تیرباران رفیق پیکارگر بهنوش آذریان در تهران.

1360: جان­باختن رفیق دانش­آموز مهرداد حیدری فرد در خرم­آباد. مهرداد که دانش­آموز سوم راهنمایی بود پس از قیام به پیشگام دانش­آموزی پیوسته بود. وی در اول شهریور در خرم­آباد مورد هجوم باندهای سیاهی که در شهر به وجود آمده بودند قرار گرفت و با شلیک مستقیم یک گلوله به گردنش جان باخت. در مراسم خاکسپاری در حالی که پاسداران سرمایه محل را محاصره کرده بودند، سه هزار نفر از مردم مبارز خرم­آباد شرکت کردند.
1362: تیرباران رفیق فدایی جواد بنی احمدی در ساری.
1377:اعدام انقلابی و هلاکت جلاد اوین، اسدالله لاجوردی.
1970: آغاز تعدادی اعتصاب که منجر به بزرگترین اعتصاب تاریخ کارگران کشاورزی در ایالات متحده شد. سزار چاوز کارگر مکزیکی امریکایی تبار از رهبران این اعتصاب­ها بود.

2 شهریور/ 24 اوت:
1352: جان­باختن رفیق فدایی ایرج سپهری در درگیری با مزدوران شاه. رفیق ایرج در سال 1327 در شهر آمل متولد شد. سه برادر دیگرش سیروس، فرخ و فرهاد سپهری نیز از رفقای برجسته­ی سازمان چریک­های فدایی خلق بودند. رفیق ایرج در سال 50 به علت ارتباط با برادرانش توسط سازمان امنیت منفور شاه خائن دستگیر می­شود و مدتی به زندان می­افتد. پس از آزادی از زندان که به گفته­ی خودش ”آموزشگاه بزرگی بود“ عزم و ایمانش راسخ­تر شده و با    قدم­های استوارتری به مبارزه پرداخت. وی به فلسطین رفت و در آن­جا با نام مستعار سازمانی ”محمد عبدالقادر“ فرماندهی یک گروه را در جولان به عهده گرفت. رفقای فلسطینی او را ”ابوسعید ایرانی“ می­نامیدند. رفیق ایرج به سبب شجاعت­های بی­مانندش در نبرد، به درجه سروانی رسید. رفیق ایرج همراه رفیق محمد هنگامی در حال بازگشت به ایران، پس از عبور از مرز آبادان به علت بیماری و گرمازدگی شدید و این که رفقا نتوانستند حرکات خود را تنظیم نمایند، مورد سوءظن پلیس قرار گرفتند و با پلیس درگیر شدند. در ادامه درگیری رفقا برای پراکنده کردن نیروهای دشمن از همدیگر جدا شدند، رفیق ایرج که به علت بیماری و گرمازدگی نمی­توانست به قرار بعدی برود تا آخرین گلوله جنگید و برای این که زنده دستگیر نشود با انفجار نارنجک به زندگی خود پایان داد و جانش را فدای آرمان­های انسانی و سوسیالیستی کرد.
1360: تیرباران رفیق فدایی مریم فرشادفر در کرمانشاه.
1360: تیرباران رفیق پیکارگر ابراهیم فتحی (فنی؟) در مسجدسلیمان.
1361:تیرباران رفقای فدایی یدالله آل کنعان، محمود خاموشیان، نصرت­الله کریمی و شهرام شفیعیان در کرمانشاه.
1362: اعدام رفیق فدایی یوسف ایمانی دارستانی.
1911: زادروز میشل پابلو، انقلابی تروتسکیست یونانی و دبیر بین­المللی انترناسیونال چهارم بعد از جنگ جهانی دوم.
1954: تصویب قانون ”کنترل کمونیست­ها“ با امضای دوایت آیزنهاور رئیس جمهور امریکا. بر طبق این قانون حزب کمونیست امریکا غیرقانونی شد و عضویت در آن جرم محسوب می­شد. هم­چنین هر عملی که از نظر دادگاه به نوعی حمایت و پشتیبانی از کمونیسم به نظر رسد نیز جرم محسوب شده و مورد پیگرد قرار می­گرفت.

3 شهریور/ 25 اوت:
1326: اعتصاب کارگران کوره­پز خانه­ها.
1358: اعدام رفیق فدایی علی میرشکاری در کرمان.
1358: اعدام 9 نفر در مریوان در ساعت 18:30 به دستور خلخالی جلاد. اسامی اعدام­شدگان از قرار زیر است: 1.حسین مصطفی سلطانی 2.امین مصطفی سلطانی 3.احمد پیرخضری (كارمندبیمارستان) 4.حسین پیرخضری (معلم) 5.فایق عزیزی (عضوشورای شهرمریوان) 6.علی داستان ( پیشمرگه ) 7.بهمن اخضری (پزشك و فیلمبردار) 8.جلال نسیمی 9.احمد قادر زاده
1361: تیرباران رفیق فدایی کمال بهمنی.
1362: جان­باختن رفیق فدایی زهرا (اشرف) بهکیش. رفیق اشرف در سال 52 در ارتباط با سازمان چریک­های فدایی خلق قرار گرفت و به زندگی مخفی روی آورد. پس از قیام در بخش انتشارات سازماندهی شد. در جریان انشعاب به صفوف اقلیت پیوست و در بخش محلات و مدت کوتاهی هم در بخش نظامی سازمان به فعالیت مشغول شد. پس از ضربات سال 60 به عنوان عضو و مسئول کمیته محلات، مسئولیت سازماندهی این بخش را به عهده گرفت. در این زمان رفیق اشرف همچنین عضو کمیته اجرایی تشکیلات سازمان در داخل بود. در سحرگاه سوم شهریور سال 62 رفیق در خانه­اش به محاصره­ی پاسداران سرمایه درآمد و برای این که زنده به دست دژخیمان خمینی نیافتد، با سیانور به زندگی خود پایان داد و جانش را فدای آرمان­های انسانی و سوسیالیستی کرد.

4 شهریور/ 26 اوت:
1326: اعتصاب کارگران دخانیات و راه­آهن در حمایت از اعتصاب کارگران کوره­پز خانه­ها.
1368: ترور رفیق غلام کشاورز از رفقای حزب کمونیست ایران در قبرس
1920: به دست آوردن حق رای برای زنان در امریکا.

5 شهریور/ 27 اوت:
1358: اعدام ۱۱ تن در سنندج ساعت 17 عصر به دستور خلخالی جلاد. دو تن از افراد اعدامی مجروح بودند(احسن ناهید از ناحیه ران پا، و ناصر سلیمی، از ناحیه دست راست). اسامی اعدام­شدگان از قرار زیر است: 1.احسن ناهید 2.شهریار ناهید 3.جمیل یخچالی 4.ناصر سلیمی 5.عبداله فولادی 6.مظفر یازمند 7.سیروس منوچهری 8.اصغر مبصری 9.مظفر رحیمی 10.عیسی یرولی 11.عطا زندی.
1358: اعدام رفیق فدایی شهریار ناهید.
1358: اعدام رفیق فدایی جمیل یخچالی به دستور خلخالی جلاد. رفیق بعد از دستگیری نیز مبارزه را ادامه داد و پوزه­ی جلادان را به خاک مالید. وی تا لحظه­ی اعدام تنها یک جمله را تکرار می­کرد، ”من فدایی خلقم. اگر مرا بکشید باک ندارم، زحمت­کشان انتقام مرا خواهند گرفت.“
1359: تیرباران رفقای فدایی، شهلا کعبی و نسرین (فرشته) کعبی در سنندج. رفقا شهلا و نسرین از پرستاران بیمارستان سقز بودند، که هر دو در پاییز سال 58 به اتهام کمک به مجروحان و زخمی­های یورش رژیم به کردستان دستگیر و به کرمان تبعید شدند. در پی مذاکرات هیات­های نمایندگی تبعیدیان به شهرهای کردستان بازگشتند. اما مجدداً در 24 خرداد همان سال در پی یورش مجدد رژیم به کردستان، رفقا در بیمارستان سقز دستگیر شده و به زندان اوین منتقل شدند. چند ماه دژخیمان رفقا را به زندان سنندج منتقل کرده و در پنجم شهریور به جوخه­ی تیرباران سپردند.
1362: اعدام رفیق جمشید پرند، از رفقای اتحادیه کمونیست­ها در زندان سنندج(؟)، در سحرگاه روز اعدام ساعت 4.30 صبح جمشید آخرین پیام خود به خانواده­اش را چنین بر روی کاغذ می­آورد: ”مادرم، خواهرانم، برادرانم، در آخرین لحظات زندگیم برای همه­تان آرزوی خوشبختی و کامروایی دارم. تمام وسایلم را به مردم فقیر ببخشید. به همه­ی رفیق­هایم سلام می­رسانم.“ روز بعد مزدوران رژیم در برابر سوال خانواده­ی جمشید که او را به چه جرمی اعدام کردید، او که مسلح نبود، پاسخ دادند: ”جمشید مغزش مسلح بود.“
1362: اعدام رفیق جمشید عصری از رفقای کومله.
1367:اعدام رفیق فدایی علی (مسعود) باختری در جریان کشتار زندانیان سیاسی. رفیق علی پس از دستگیری تحت شکنجه قرار گرفت اما اطلاعاتی به جلادان نداد و به چند سال زندان محکوم شد. در سال 67 جزو اولین دسته از زندانیانی بود که در پنجم شهریور به دادگاه چند دقیقه­ای برده شد و لحظاتی بعد به به جوخه­ی اعدام سپرده شد.
1367: اعدام رفیق فدایی احمدرضا بیک محمدی هزاوه در جریان کشتار زندانیان سیاسی. در پنج شهریور سال 67 رفیق احمدرضا همراه سی رفیق و زندانی مبارز دیگر فراخوانده شده و در یک دادگاه که سه دقیقه به طول انجامید به اعدام محکوم، و چند ساعت بعد توسط مزدوران جمهوری اسلامی در زندان گوهردشت به دار اویخته شد.
1367: اعدام رفقای فدایی فرامرز زمان­زاده، مجید ولی و محسن رجب زاده در جریان کشتار زندانیان سیاسی در زندان گوهردشت کرج.
1367: اعدام معلم پیکارگر، رفیق داوود حیدری در جریان کشتار زندانیان سیاسی در زندان گوهردشت کرج.

6 شهریور/ 28 اوت:
1354: جان­باختن رفیق فدایی هاشم باباعلی رحیمی در درگیری با مزدوران کمیته مشترک.
1358: اعدام ۲۰ نفر در شهرستان سقز ساعت ۷ بامداد به دستور خلخالی جلاد، اسامی اعدام­شدگان از قرار زیر است: 1.احمد سعیدی 2.قادر بهار 3.محمد بابامیری 4.رسول امینی 5.ناجی خورشیدی 6.كریم رضائی 7.انور اردلان 8.سیف­الله فیضی 9.علی فخرایی 10.عبدالله بهرامی 11.سیدحسن احدی 12.محمد درویش نقره­ای 13.كریم شیرینی 14.ابوبكر حمیدی 15.احمد مقدم 16.جلیل جمال­زاده 17.یوسف كشی­زاده 18.محمد غفاری 19.خاطرخطیبی 20. ناصر حدادی
1358: تیرباران رفقای فدایی یوسف کشتی­زاده و ابوبکر حمیدی در سقز. رفقا در بیدادگاه رژیم توسط آخوند جلاد خلخالی محاکمه و به مرگ محکوم شده بودند.
1360: تیرباران چریک فدایی سعید اسماعیل پور موسوی در بابل.
1360: تیرباران رفیق مانی خداوردی از اتحادیه انقلابی در قزوین.
1361: اعدام چریک فدایی رفیق محمد پوسف­پور در بابل.
1362: تیرباران رفیق طاهره سیدآبه­ای از رفقای راه کارگر.
1367: اعدام رفیق فدایی محمدعلی بهکیش در جریان کشتار زندانیان سیاسی. رفیق محمد در سال 43 در مشهد متولد شد و پس از قیام وارد پیشگام   دانش­آموزی شد. در سال 60 به زندگی مخفی روی آورد. در شهریور سال 62 سر یک قرار در میدان بهارستان دستگیر می­شود. با تحمل شکنجه­های چند ماهه­ی در زندان اطلاعاتی به پاسداران سرمایه نداد و در دادگاه محاکمه و به هشت سال زندان محکوم شد. در سال 67 و در هنگام شروع کشتار زندانیان سیاسی، رفیق محمد در بند 20 زندان گوهردشت دوران زندان را می­گذراند در دادگاهی چند دقیقه­ای دوباره محاکمه شد، و در روز شش شهریور به دار آویخته شد.
1367: اعدام رفقای فدایی نبی­الله عباسی، محمد قاضی­پور و کیوان مصطفوی در جریان کشتار زندانیان سیاسی در زندان گوهردشت.
1963: راهپیمایی بزرگ واشنگتن موسوم به راهپیمایی برای کار و آزادی. در این راهپیمایی بیش از 300هزار نفر شرکت کردند که حدود سه چهارم این تعداد را سیاهپوستان تشکیل می­دادند. مارتین لوتر کینگ در این راهپیمایی سخنرانی معروف خود به نام ”رویایی دارم“ را ایراد کرد.

7 شهریور/ 29 اوت:
1360: تیرباران معلم پیکارگر، رفیق حسین اندخیده در بوشهر.
1360: تیرباران معلم پیکارگر، رفیق روح­الله تهرانی در تهران.
1360: تیرباران کارگر پیکارگر، رفیق علی­اکبر خان­محمدی در تهران. رفیق علی­اکبر از نفتگران باسابقه در آغاجری بود.
1360: تیرباران رفقای پیکارگر مجیدرضا خوشنام، علی­مراد رحیمی، فرومند صمدی، مرتضی فرهمند و مجید کیانی در تهران.
1360: تیرباران رفقا اکبر آغباشلو و لادن بیانی از گروه ستاره سرخ در تهران.
1363: تیرباران چریک فدایی، رفیق محمدرضا نادری در تهران.
1367: اعدام رفیق فدایی مهرداد پناهی شبستری. رفیق مهرداد در دوم دی ماه سال 62 سر یک قرار توسط پاسداران سرمایه دستگیر و به زندان اوین منتقل شد و پس از شکنجه­های وحشیانه از آن­جایی که اطلاعاتی از وی نداشتند به پنج سال زندان محکوم شد. رفیق مهرداد در هفتم شهریور سال 67 در جریان کشتار زندانیان سیاسی توسط جلادان به دار آوریخته شد.
1970: کشته شدن سه نفر در تظاهرات ضد جنگ در شرق لس­آنجلس به دست پلیس ضد شورش. یکی از کشته­های این تظاهرات که توسط آمریکایی­های مکزیکی تبار سازماندهی شده بود، روبین سالاتزار روزنامه نگار مکزیکی تبار بود. این تظاهرات در اعتراض به جنگ ویتنام برگزار شده بود.

8 شهریور/ 30 اوت:
1326: زندانی شدن 43 کارگر در فرمانداری نظامی در جریان اعتصاب کارگران کوره­پز خانه­ها، دخانیات و راه­آهن.
1355: اعدام اولین زن فدایی، رفیق اعظم­السادات روحی آهنگران.
1355: جان­باختن رفیق فدایی حسن سعادتی در زیر شکنجه­های مزدوران شاه.
1360: تیرباران رفقای پیکارگر عبدالحمید جعفری زیارتی، علی فرشیدی و ساسان رسولی در تهران.
1360: تیرباران چریک فدایی، رفیق عباس کاتوزیان در تهران.
1361: اعدام رفیق فدایی ایرج سلیمانی در تهران.

9شهریور/ 31 اوت:
1347: مرگ رفیق صمد بهرنگی، آموزگار انقلاب.
1358:جان­باختن رفیق مصطفی سلطانی در درگیری با نیروهای رژیم اسلامی در کردستان.
1358:جان­باختن رفیق فدایی طهمورث اکبری. رفیق طهمورث تحصیلات متوسطه را در شهر مریوان به پایان رساند و در بحبوحه قیام از فعالین سیاسی این شهر بود. وی همچنین بنیانگذار تشکیلات سیاسی» محصل-دانشجو« و نیز تشکیلات پیشگام مریوان بود. روز نهم شهریور سال 58 همراه رفیق» فواد سلطانی« راهی بانه بود که در درگیری با عوامل ارتجاع جان­باخت.
1360: تیرباران رفقای پیکارگر جمیله خاصری (ناصری؟) در اهواز، داوود دهقان عقیل­آبادی (تحصیل آبادی؟) در تهران و حسین خاکشور در سبزوار.
1362: تیرباران رفیق پیکارگر محمد (کوچک­آقا) نمازی در تهران. رفیق محمد از مسئولین مرکزی سازمان پیکار بود.
1367:اعدام رفیق فدایی همایون آزادی در جریان کشتار زندانیان سیاسی. رفیق همایون در ملایر متولد شد و پس از قیام به صفوف فداییان پیوست. وی در تهران به کار کتابفروشی مشغول بود. وی در اسفند سال 60 دستگیر شد و تحت شکنجه­های وحشیانه قرار گرفت و با مقاومت خود شکنجه­گران را از پای درآورد. وی با 96 ساعت سرپا ماندن یکی از رکوردداران مقاومت در» زیر هشت«بود. در سال 67 و در پی کشتار زندانیان سیاسی در یک دادگاه چند دقیقه­ای محاکمه و به اعدام محکوم، و در نهم شهریور همان سال به جوخه­ی اعدام سپرده شد.
1367: اعدام رفیق فدایی مجید ایوانی در جریان کشتار زندانیان سیاسی.
1367: اعدام رفیق جعفر بیات، از رفقای اتحادیه کمونیست­ها در جریان کشتار زندانیان سیاسی.
1367: اعدام رفقای پیکارگر، حمید قدیمی و عباس رئیسی در جریان کشتار زندانیان سیاسی در زندان گوهردشت کرج. رفیق عباس هنگام اعدام دو سال از پایان محکومیت­اش می­گذشت و در بیدادگاه چند دقیقه­ای جانانه از عقاید و آرمان­هایش دفاع کرد.

10 شهریور/ 1 سپتامبر:
1355: جان­باختن رفیق فدایی پرویز داوودی در تهران. رفیق پرویز در سال 53 از طریق رفیق خشایار سنجری در ارتباط مستقیم با سازمان قرار گرفت. در دهم شهریور سال 55 رفیق پرویز همراه با رفیقی دیگر به محاصره­ی مزدوران  کمیته­ی مشترک درآمد. رفیق پرویز پس از مقاومت در برابر مزدوران، با تمام شدن گلوله­هایش با خوردن سیانور به زندگی­اش پایان داد و جانش را فدای آرمان­های انسانی و سوسیالیستی کرد.
1360: تیرباران رفیق فدایی محمد مجیدی. رفیق محمد هنگام تیرباران بیست ساله بود.
1360: تیرباران دانشجوی پیکارگر، رفیق منصور دهقانی در اهواز.
1361: تیرباران رفقا کامل مصطفی­زاده، حسین ویسی، حسین حاتمی و مسعود حاتمی از رفقای کومله در ارومیه و رفقا غلامعلی گرگین­پاوه و سهراب غلامعلی در کرمانشاه.
1982: ترور رفیق پیکارگر امیر راهدار در هند.

11 شهریور/ 2 سپتامبر:
1331: تحصن مردان و زنان کارگر کارخانه­ی ریسندگی سمنان در تلگراف­خانه، در این تحصن نیروهای نظامی به کارگران حمله کردند که در جریان این حمله 8 نفر کشته شده و حدود 200 نفر نیز دستگیر شدند.
1358: برگزاری اولین کنگره کنفدراسیون کارگران ایران.
1360: اعدام رفقای فدایی، بهمن رهبر، بهنام رهبر و محمدرضا فریدی در باغ ملک­آباد مشهد و تیرباران چریک فدایی، رفیق مرتضی میررضایی در رامسر.
1360: جان­باختن پیشمرگان پیکارگر، رفقا ارسلان خلیلی، زرکار شیخ­الاسلامی و اسدصلواتی در درگیری در کردستان.
1360: تیرباران رفقای پیکارگر علی نیر و مرتضی محمدی­محب در تهران و حسین زارع در یزد.
1360: جان­باختن رفیق پیکارگر، محسن جهاندار دماوندی زیر شکنجه­ی دژخیمان در بابل.
1362: تاسیس حزب کمونیست ایران.
1969: درگذشت هوشی مین. رفیق هوشی مین در 19 مه سال 1890 میلادی متولد شد. از همان دوران نوجوانی به علت آشنا شدن با مباحث سیاسی و دیدن ستم­گری­ها و استعمار فرانسه به فعالیت­های سیاسی روی آورد. پس از پایان جنگ جهانی اول عریضه­ای تحت نام »حقوق ملل« را خطاب به کشورهای سرمایه­داری پیروز در جنگ، که در ورسای برای تقسیم جهان گرد هم جمع شده بودند نوشت و بی­پاسخ ماند. تزهای لنین درباره­ی مساله­ی ملی و استعمار تاثیرات بسیاری بر هوشی مین برجای گذاشت. در سال 1920 به همراه تعدادی دیگر از مارکسیست­های فرانسوی حزب کمونیست فرانسه را پایه گذاری کرد. هوشی مین در سپتامبر 1924، پس از مدتی اقامت در شوروی، به کانتون در چین رفت و به سازماندهی در راه ایجاد حزب کمونیست مشغول شد. سرانجام در فوریه 1930 هوشی مین به عنوان نماینده­ی کمینترن توانست کنگره­ی وحدت را مابین سه سازمان کمونیستی »حزب کمونیست هند و چین«، »حزب کمونیست آنام« و «فدراسیون کمونیست هند و چین» برگزار کند؛ که در این کنگره، سازمان واحدی به نام «حزب کمونیست ویتنام« پایه­ریزی شد. پس از حمله­ی ژاپن به ویتنام در 1940 حزب کمونیست تصمیم به تاسیس ”جامعه­ی استقلال ویتنام“ یا ”ویت مین“ گرفت. از سال 1941 به بعد، هوشی مین دستورالعمل­هایی را برای تدارک قیام مسلحانه و به دست گرفتن قدرت صادر کرد، که مهم­ترین آن­ها در اسناد »جنگ چریکی«، »تجربه چریکی چین«، «هنر نظامی سون چو» و «چگونه باید کادرهای نظامی را تعلیم داد» منعکس است. هوشی مین دوبار به زندان افتاد که بار دوم آن در 1942 در مرز چین بود که توسط مقامات محلی چیانک کای چک دستگیر شد. در 2 سپتامبر 1945 هوشی مین از طرف دولت بیانیه تاریخی استقلال را قرائت کرد. در روز 2 مارس 1946، در نخستین نشست مجلس ملی، هوشی مین به عنوان ریاست جمهوری دمکراتیک ویتنام انتخاب گشت. پس از آن هوشی مین توانست مقاومتی همه جانبه را علیه استعمارگران فرانسوی سازمان بدهد و سرانجام با امضا موافقت­نامه­ی ژنو در سال 1954 به استعمار فرانسه پایان داده شد. اما در همین حین به تحریک و پشتیبانی امپریالیسم امریکا در منطقه­ی ویتنام جنوبی توافقنامه­ی ژنو نقض گردید و از انجام همه­پرسی برای وحدت جلوگیری به عمل آمد. جنگ ویتنام در سال 1955 آغاز شد و مدت بیست سال به طول انجامید. اما در بحبوحه­ی جنگ و شش سال پیش از پایان آن رفیق هوشی مین درگذشت. کمیته مرکزی حزب کمونیست ویتنام در طی فراخوانی چنین گفت: »رفیق هوشی مین، میهن دوست بزرگ، درگذشت؛ زندگی وی نمونه درخشان قهرمانی انقلابی، همبستگی رزمنده، سادگی، فروتنی، کوشایی، صرفه جویی، راستی ، درستی بود. نام وی مظهر درخشان­ترین تاریخ ملت ویتنام است.«

12 شهریور/ 3 سپتامبر:
1356: جان­باختن رفیق فدایی غلامحسین بیگی. در سال پنجاه که رفیق حدود بیست سال سن داشت در یک محفل مطالعاتی در مشهد عضو بود و در همین دوران در با نام مستعار »ح-هادی« در روزنامه­های ادبی مشهد داستان و مطلب می­نوشت. سال 51 ساواک تمام اعضای این محفل را دستگیر می­کند و رفیق غلامحسین در زندان با سازمان چریک­های فدایی خلق در ارتباط قرار می­گیرد. رفیق در 12 شهریور سال 56 در یک درگیری در تهران بر اثر اصابت گلوله­ی مزدوران ساواک جان­می­بازد.
1360: تیرباران کارگر فدایی، رفیق محمد چشم­براه در بندرعباس. رفیق محمد در سال 32 در خانواده­ای زحمت­کش به دنیا آمد و به دلیل شرایط نامساعد مالی تنها تا پایان دوره­ی دبستان  تحصیل کرد. پس از آن به عنوان کارگر در اداره­ی کشتی­رانی و بنادر آغاز به کار کرد و تا زمان دستگیری در آن­جا مشغول به کار بود. رفیق محمد در جریان قیام، در اعتراضات و تظاهرات نقش فعالی داشت و پس از قیام به صفوف فداییان پیوست. وی با زبانی ساده مواضع فداییان را بین کارگران و زحمتکشان تبلیغ می­کرد. هم­چنین وی از سازمان­دهندگان شورای کارگران اسکله در بندرعباس بود. پس از دستگیری تحت شکنجه قرار گرفت اما هیچ اطلاعاتی به آدم­کشان و پاسداران نداد. در دوازدهم شهریور رفیق محمد توسط دژخیمان جمهوری اسلامی به جوخه­ی تیرباران سپرده شد.
1360: حمله­ی یک فروند فانتوم ارتشی به مینی­بوسی حامل خانوده­های   جنگ­زده­ی شهر بانه، که عازم سقز بودند. در این حمله تمام سرنشینان    مینی­بوس کشته شدند.
1360: تیرباران رفیق پیکارگر محمدعلی همایون­نژاد در تهران.
1783: پیروزی انقلاب آمریکا.

13 شهریور/ 4 سپتامبر:
1359: جان­باختن رفیق فدایی حسن صالحی در رشت. رفیق حسن که از زحمت­کشان آگاه و خستگی­ناپذیر بود، همواره در آگاه کردن زحمت­کشان   می­کوشید. پاسداران چند بار قصد دستگیری وی را داشته­اند که در هر مورد با مقاومت مردم و پناه دادن مردم به رفیق مواجه شده بودند. در سیزدهم شهریور سال 59 که رفیق در یکی از خیابان­های رشت ایستاده بود پاسداران آدم­کش وی را به رگبار مسلسل می­بندند که موجب اصابت گلوله به پای رفیق شده و وی مجروح می­گردد، سپس پاسداران نزدیک آمده و باز هم از نزدیک به رفیق حسن تیراندازی می­کنند که بلافاصله رفیق جان­ می­بازد.
1360:اعدام رفیق فدایی علیرضا شاه­بابایی کوتنائی در قائم­شهر. رفیق علیرضا در سال 1336 در روستای کوتناء از توابع قائم­شهر متولد شد. از کودکی فقر را لمس کرد و با مشکلات و مسائل زحمت­کشان آشنا شد. در جریان قیام فعالانه شرکت داشت و پس از آن به صفوف فداییان پیوست و در روستای خود به سازماندهی تشکیلات هوادار پرداخت. رفیق علی­رضا مواضع سازمان را با زبانی ساده و گویا برای زحمت­کشان بازگو می­کرد و به همین علت مورد کینه­ی عمیق انجمن اسلامی روستا قرار گرفته بود. در دهم شهریور پاسداران سرمایه به  خانه­ی رفیق علی­رضا هجوم برده و وی را دستگیر کردند. رفیق پس از یک محاکمه­ی فرمایشی در سیزدهم همان ماه به جوخه­ی اعدام سپرده شد.
1360: تیرباران رفیق فدایی حمیدرضا مالکی در زندان اوین.
1368: ترور رفیق صدیق کمانگر از رفقای حزب کمونیست ایران به دست مزدوران رژیم اسلامی در کردستان عراق.
1374: تیرباران رفیق فدایی اسدالله اخوان اقدم.

14 شهریور/ 5 سپتامبر:
1353:جان­باختن رفیق فدایی عباس کابلی بر اثر انفجار نارنجک هنگام کار با مواد منفجره در یک خانه­ی تیمی در اهواز.
1360: تیرباران رفقای فدایی احمد صادقی، ناصر فتوتی و حمیدرضا ماهیگیر در زندان بروجرد.
1362: اعدام رفیق فدایی اکبر صمیمی.

15 شهریور/ 6 سپتامبر:
1360: تیرباران رفیق فدایی، محمد سپاسی (سپاس) در زندان اوین.

16 شهریور/ 7 سپتامبر:
1360: اعدام رفیق فدایی جواد کارشی در مهاباد.
1360: تیرباران رفیق پیکارگر محرم­علی عبداللهی در قزوین.
1360: تیرباران چریک فدایی، رفیق فرشاد سپهری در آمل.

17 شهریور/ 8 سپتامبر:
1357: اعتصاب کارگران پالایشگاه نفت تهران و آغاز اعتصاب­های سراسری در ایران.
1357: جمعه­ی سیاه. کشتار ده­ها تن از مردم بی­دفاع در میدان ژاله به دست مزدوران و ارتش شاه خائن. تعداد بسیاری نیز در چند روز پس از حادثه بر اثر شدت جراحات جان­باختند.
1360: اعدام رفیق فدایی علیرضا پناهی. رفیق علیرضا در سال 40 در خانواده­ای زحمت­کش در امیریه تهران به دنیا آمد. در اوایل قیام بسیار فعال بود. پول ناچیزی را که از فروش کتاب به دست می­آورد صرف خرید ذغال و نفت برای مردم محروم »گود عرب­ها« می­کرد. در روزهای قیام و حمله به پادگان­ها فعال بود و پس از آن عضو کمیته شد اما در دی ماه سال 58 به این نتیجه رسید که باید خود را از این صف جدا کند، و به فداییان پیوست. سرانجام در شانزده شهریور سال 60 در خیابان آذربایجان و سلسبیل سر قرار دستگیر شد. پس از چند ساعت شکنجه­ی مزدوران رژیم خمینی، صبح روز بعد بدون این که کلامی بر لب آورده باشد اعدام شد.
1360: اعدام رفیق فدایی نادره (جمیله) نوری در رشت.
1360: تیرباران کارگر پیکارگر، رفیق یوسف آریان­فر در قزوین.

18 شهریور/ 9 سپتامبر:
1359:جان­باختن رفقای فدایی ابوبکر آرمان و قاسم معروفی. رفیق ابوبکر در یکی از روستاهای اطراف بوکان متولد شد، و پس از انشعاب جزو اولین رفقایی بود که به صفوف پیشمرگان اقلیت پیوست. وی همراه با رفیق قاسم در هژدهم شهریور سال 59 در یک درگیری در روستای »دارساوین« بر اثر اصابت خمپاره جان­باخت.
1360: تیرباران رفقای پیکارگر نعمت­الله مهاجرین و حمید ندروند در تبریز.
1976: درگذشت مائو تسه­تونگ، رهبر انقلاب چین.

19 شهریور/ 10 سپتامبر:
1360: تیرباران رفقای راه کارگر، جواد سجادی قائم­مقام فراهانی در اراک و ابراهیم فاطمی در مسجدسلیمان.
1360: تیرباران دانشجوی پیکارگر، رفیق حبیب صادقی در مسجدسلیمان.

20 شهریور/ 11 سپتامبر:
1360: تیرباران رفیق پیکارگر امیر نمازی­زادگان در کرمان.
1360: تیرباران رفیق سعید رحمان­پور از رفقای کومله در تبریز.
1973: کودتای ضد کمونیستی پینوشه در شیلی علیه مردم و دولت سالوادور آلنده.

21 شهریور/ 12 سپتامبر:
1361: جان­باختن رفیق فدایی رشید (سمکو) یزدان­پناه در درگیری با مزدوران ارتجاع در شهر بوکان.

22شهریور/ 13 سپتامبر:
1360: تیرباران رفیق پیکارگر رضا دالوند در شیراز.
1360: تیرباران رفیق فدایی شهسوار شفیعی در ایلام.
1361: تیرباران رفقای فدایی بیژن جنتی و مرتضی خدامرادی در سنندج.

23 شهریور/ 14 سپتامبر:
1357: جان­باختن رفیق فدایی مسعود عرفان در جنوب لبنان. رفیق مسعود که جهت طی دوره­ی آموزشی به فلسطین و لبنان رفته بود، در بیست و سوم شهریور طی شرکت در یک عملیات مورد اصابت گلوله­های اسرائیلی قرار گرفت و جان­باخت.
1360: جان­باختن رفیق فدایی محمد (فرشاد) تمدن در درگیری با پاسداران سرمایه. رفیق محمد در سال 44 در تهران به دنیا آمد، پس از قیام به تشکیلات پیشگام دانش­آموزی پیوست. وی در بیست و سوم شهریور سال 60 در خیابان مصدق جنب سینما آتلانتیک با پاسداران سرمایه درگیر شده و جان می­بازد. جایتکاران جسد فیق را به عنوان رهگذر به پزشکی قانونی تحویل داده و چند روز بعد به خاک سپرده می­شود.
1360: تیرباران رفیق فدایی رحمت شریفی در تبریز.
1360: تیرباران رفیق حبیب­الله لطف­اللهی از رفقای کومله در بانه.

24 شهریور/ 15 سپتامبر:
1360: اعدام معلم فدایی، رفیق عبدالرضا غفوری در نهاوند. با توجه به محبوبیت رفیق رضا در نهاوند و علیرغم تهدیدات رژیم بیش از پنج هزار نفر در مراسم خاک­سپاری شرکت نمودند.
1360: تیرباران رفیق فدایی فریدون (فرید) یزدانیان.
1360: تیرباران رفیق پیکارگر علی­رضا قمری در تهران. رفیق علی­رضا از مبارزین قدیمی و عضو تشکیلات سازمان پیکار در بلوچستان بود. هم­چنین رفیق    علی­رضا به عنوان تکنسین در کارخانه­ی نساجی »بافت بلوچ« در ایرانشهر به کار مشغول بود.
1361: تیرباران رفیق محمد مستوفی از رفقای کومله در سنندج.
1364: اعدام رفیق فدایی مهرداد گرانپایه در همدان.
1973: اعدام ویکتور خارا شاعر انقلابی شیلی در جریان کودتا پینوشه. خارا پس از دستگیری توسط عوامل کودتا به ورزشگاه سانتیاگو منتقل شد. در آن­جا تحت شکنجه انگشتان و استخوان دست او را شکستند و از او خواستند که ترانه­ای بخواند، ویکتور خارا نیز در جمع بازداشت­شدگان ترانه­ی ”ما پیروز خواهیم شد“، سرود مخصوص حزب اتحاد مردمی را خواند. یک روز بعد جسد تیرباران شده­ی خارا در کنار خیابان پیدا شد.

25 شهریور/ 16 سپتامبر:
1353: جان­باختن رفیق فدایی حسن­جان لنگرودی در درگیری با مزدوران کمیته مشترک در خیابان کورش.
1360: جان­باختن رفیق فدایی اصغر جعفری جزایری. رفیق اصغر در خرم­آباد متولد شد، و در سال 52 در ارتباط با گروه آرمان خلق دستگیر شد و تحت شکنجه­های وحشیانه­ی ساواک شاهنشاهی قرار گرفت. در سال 57 با قیام  توده­ها درهای زندان گشوده شد و رفیق از زندان آزاد گشت. وی در اواخر سال 57 در پیشگام تربیت معلم به کار پرداخت و مسئولیت کلاس­های تئوریک را بر عهده گرفت. نیز در همان زمان در ارتباط با رفقای لرستان مسئولیت سازمانی گرفت. در مرداد ماه سال 60 در خیابان توسط آدم­کشان نظام اسلامی ربوده شد و پس از تحمل هفته­ها شکنجه در بیست و پنجم شهریور در زیر شکنجه جان باخت.
1360: اعدام رفیق فدایی ابوالقاسم سیدباقری.
1360: تیرباران رفیق فدایی عزیز محمدرحیمی در تهران.
1360: تیرباران رفیق پیکارگر حسین (عبدالله) آذری­فر در تهران. رفیق حسین با نام مستعار تهرانی فعالیت می­کرد و در بخش چاپ سازمان پیکار سازماندهی شده بود.
1360: تیرباران رفقای پیکارگر محمد مهدی تنکابنی و علی­رضا سعادت نیاکی در تهران و رفیق پیکارگر باقر پزدانی در آمل.
1360: تیرباران دانشجوی پیکارگر، رفیق محمدرضا شبروهی در تبریز و   دانش­آموز پیکارگر، رفیق کورش کبیر یونس­آبادی در تهران.
1931: اعدام عمر مختار رهبر جنبش مقاومت مردم لیبی توسط اشغالگران فاشیست ایتالیایی.
1982: آغاز کشتار صبرا و شتیلا توسط فالانژهای لبنان و با حمایت اسرائیل. در این کشتار که تا 18 سپتامبر ادامه داشت، هزاران فلسطینی در دو اردوگاه پناهندگان صبرا و شتیلا در بیروت غربی قتل عام شدند.

26 شهریور/ 17 سپتامبر:
1360: تیرباران دانش­آموز پیکارگر محسن پیغمبرزاده در قم.
1360: تیرباران رفیق پیکارگر حسین هوشیاری در تهران.
1970: آغاز حملات ارتش دست­نشانده­ی ملک حسین به اردوگاه آوارگان فلسطینی ”وحدات“ در اردن. در این حملات که چند روز طول کشید، حدود هشت هزار نفر از هر دو طرف درگیری کشته شدند، که بیش­تر آن­را افراد غیر نظامی فلسطینی تشکیل می­دادند. این وقایع در تاریخ فلسطین به سپتامبر سیاه مشهور شد.

27 شهریور/ 18 سپتامبر:
1360: تیرباران رفقای فدایی سعید رهبری در یاسوج و ماهرخ یوسفی در تهران.
1360: اعدام رفیق فدایی خسرو مبارکی در زندان ایرانشهر.
1363: تیرباران رفیق فدایی محمدرضا ستوده.

28 شهریور/ 19 سپتامبر:
1360: تیرباران رفیق فدایی علیرضا یراقچی در تهران.
1360: تیرباران چریک فدایی، رفیق محمود اسرافیلی در تهران. رفیق محمود هنگام تیرباران 25 ساله و کارگر بود.
1360: تیرباران رفیق دانش­آموز نیلوفر تشید در ارتباط با راه کارگر.

29 شهریور/ 20 سپتامبر:
1360: تیرباران معلم پیکارگر، رفیق چراغ محمدی در ایرانشهر.

30 شهریور/ 21 سپتامبر:
1360: تیرباران رفیق جبرئیل هاشمی­آذر از رفقای راه کارگر در تهران.
1362: اعدام رفیق فدایی عباس تهمتنی در بندرعباس.

31 شهریور/ 22 سپتامبر:
1360: جان­باختن رفیق فدایی ابوالفضل قزل­ایاق در درگیری با مزدوران جمهوری اسلامی در رشت.
1360: تیرباران کارگر پیکارگر، رفیق صادق اخوت در تهران.
1360: تیرباران رفیق حسین پیربافی از رفقای راه کارگر و رفیق عبدالحمید وارشکی از رفقای فدایی در بروجرد.
*****
1355: تیرباران رفیق فدایی صفر لنگرودی.
1358: جان­باختن رفقای فدایی کریم سعیدزاده و  عبدالله فیضالله بیگی در سنگر دفاع از شهر سقز.
1360: تیرباران رفیق فدایی علی شیرمحمدی در مسجدسلیمان.
1360: جان­باختن رفیق فدایی محمدتقی (همایون) فرومند بر اثر تیراندازی پاسداران.
1360: تیرباران رفقای فدایی، علی صادقی در زندان اوین و جمیله نوری در تربت حیدریه.
1360: جان­باختن رفیق پیکارگر محمد ابراهیم اشکان (اشقانی) زیر شکنجه­ی دژخیمان در چابهار.
1360: تیرباران رفقای پیکارگر حمید پورعباسیان، حمیدرضا پژوهی و داوود ثروتیان در تبریز.
1362:تیرباران رفیق فدایی عبدالله حسینی در تهران.
1362: تیرباران رفیق هوشنگ کیانی از رفقای  اتحاد مبارزان کمونیست در اصفهان.
1367: اعدام رفیق فدایی شهریار رازی، هوشی روحانی، علی­رضا صمدزاده و حمید نوایی لواسانی در اوین و جهانبخش سرخوش، امان­الله کیانی در زندان گوهردشت.ظ
1367: اعدام رفقای فدایی حمید پاکرخ، منصور توسلی، جلال فتاحی، رضا معظمی، حبیب­الله (مجید) سالیانی و غلام خوشنام و صدها و هزاران، مبارز و کمونیست دیگر در جریان کشتار زندانیان سیاسی.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: