آلترناتیو

ماتم نگیرید! سازماندهی کنید!

سیاست روز آلترناتیو:

 نبرد واقعی در یونان پس از انتخابات آغاز می‌شود
الکس کالینیکوس
برگردان: مهرنوش میرسعیدی

 

 
اگرچه این جمله به صورت کلیشه‌ای رایج درآمده است، اما با این حال حقیقت دارد که چشم ها در سرتاسر جهان به یونان دوخته شده است. من با اطلاع‌یافتن از اظهار نظرهای پرحرارت اخیر انقلابیون مارکسیست و اقتصاددانان بورژوا – که نظرات مشابهی را ارائه کرده‌اند-  دانسته‌هایم در این مورد را به روز کرده‌ام.
دلیل این امر ساده است. انتخابات 6 می  به خوبی آشکار نمود که تود‌ه‌های مردم در یونان، برنامه ریاضت اقتصادی را که طبق توافق میان حکومت ایشان، اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول به مردم تحمیل شده بود، به هیچ وجه نپذیرفته‌اند.
روشن شد که مهم ترین ابزار برای ردّ این برنامه بایستی سیریزا یعنی ائتلاف چپ رادیکال باشد. رهبر آن الکس تسیپراس، این برنامه را تحت عنوان ”توحّش“ تقبیح نمود. این رو‌ی‌گردانی از ایجاد ائتلاف با احزابی که حامی این تفاهم‌نامه بودند، یونان را وادار به برگزاری انتخابات 17 ژوئن کرده است.
بر طبق نظرسنجی ها سیریزا و اصلی ترین حزب راست محافظه کار یونان در حال حاضر یعنی ”دموکراسی نوین“ برای قرار گرفتن در جایگاه نخست در رقابت تنگاتنگی با یکدیگر به سر می برند. مخاطرات شدیدی طرفین را تهدید می‌کند. اگر سیریزا حکومتی را تشکیل بدهد که مخالف تفاهم‌نامه است، بانک مرکزی اروپایی ممکن است هر آینه با متوقف کردن پرداخت پول به بانک های یونانی واکنش نشان بدهد و به این ترتیب امتناع کامل یونان از بازپرداخت بدهی های خارجی و خروج اش از منطقه یورو را تسریع نماید.
اما سیریزا تنها نیرو در چپ رادیکال نیست. حزب کمونیست یونان (KKE) نیز که یکی از بزرگ ترین سازمان های استالینیست کماکان موجود است، با ریشه های عمیق در طبقه کارگرِ سازمان یافته در صحنه حضور دارد. این سازمان نیز بسیار سکتاریست است. خانم اَلِکا پاپاریگا، دبیرکلّ حزب از دیدار با مرکزیت سیریزا پس از انتخابات سر باز زده است. رأی حزب کمونیست نیز آن قدر قابل توجه هست که بتواند نقش مخرّبی ایفا کند.

جبهه دیگری نیز متشکّل از گرایشات مختلف چپ ضد سرمایه‌داری وجود دارد که آنتارسیا نام دارد. آنتارسیا ائتلافی است از چندین سازمان چپ، که برخی از آن ها پیشینه مائوئیستی دارند و برخی نیز تباری تروتسکیستی دارند. دو جزء اصلی تشکیل دهنده این ائتلاف، یکی جریان چپ نوین (NAR) می باشد که انشعابی است از حزب کمونیست یونان، و دیگری حزب کارگران سوسیالیست یونان است، که حزب خواهر سازمان کارگران سوسیالیست بریتانیا محسوب می شود.
شاخص
آنتارسیا یک برنامه شاخص دارد که برای نکول (واخواست) یونان از بازپرداخت بدهی ها، ملّی سازی بانک ها، کاهش ساعت کاری کارگران و خروج از منطقه یورو فراخوان می دهد. سیریزا، در تقابلِ حادّ با این برنامه، کاملاً تحت تسلّط القائات سیناسپیسموس (ائتلاف جنبش چپ و محیط زیست) است که جناح طرفدار یورو در جنبش کمونیستی یونان را تشکیل می‌دهند.
آنتارسیا 1.2 درصد از آراء را در انتخابات از آن خود کرد، که نسبت به عملکرد گذشته آن پیشرفتی محسوب می شود، اما برای ورود به پارلمان کافی و قابل قبول نیست. آنتارسیا دوباره ایستاده است، اما به کراّت چه از داخل و چه از خارج از یونان به عقب نشینی فراخوانده شده است.
منتقدان – شامل آنان که موافق فراخوان آنتارسیا برای خروج از منطقه یورو هستند- چنین استدلال می کنند که اگر سیریزا بتواند پیروز این میدان شود، می تواند تکان اساسی به چپ بدهد و اتّحادیه اروپا را سر و سامان ببخشد. ممکن است چنین سناریویی تحقّق پیدا کند، اما من دقیقاً نمی دانم بر چه مبنایی باید روی چنین گزینه ای حساب باز کرد.
در یک مصاحبه که هفته قبل در اخبارکانال چهار با تسیپراس صورت گرفت، وی اعلام کرد که در مواجهه با حکومتی که تحت رهبری سیریزا است، آلمان و متحّدین آن عقب خواهند نشست. این پیامی به رئیس صندوق بین المللی پول، کریستین لاگارد نیست که در مصاحبه ای انتقام جویانه در یکشنبه گذشته اعلام کرد که ”زمان بازپرداخت قروض، برای یونان فرا رسیده است“.
بخش زیادی از این مباحثات در یک خلأ انتخاباتی اتفاق می افتد. از دسامبر 2008، یونان با یکی از شدیدترین تلاطمات و کشمکش های اجتماعی مواجه شده که یک نسل در تمام اروپا به خود دیده است. ریاضت های اقتصادی تا کنون، موجب برانگیخته شدن 17 اعتصاب عمومی به انضمام تعداد کثیری اعتصابات محلّی و سراسری و اشغال مراکز تولیدی و کارخانجات گشته است.
این آن چیزی است که موجب گردش به چپ در یونان شده است. سیریزا از لحاظ انتخاباتی منتفع شده اما جنبش ضدّ ریاضت اقتصادی را راهبری نکرده است. اتحادیه های کارگری، سنّتاً تحت کنترل پاسوک (معادل یونانی حزب کارگر) بوده اند که اکنون سلطه اش بر اتّحادیه ها به شدت مخدوش شده است. طی تحوّلات اخیر، فعالین کارگری عضو حزب کمونیست و آنتارسیا در این عرصه نقش مهم‌تری را ایفا کرده‌اند.
من امید چندانی ندارم که آنتارسیا رأی بالایی را به دست آورد. اما حضور این ائتلاف در انتخابات صدایی خواهد بود برای آنانی که نبردهای واقعی را رهبری می کنند، و اکنون بایستی به عنوان ستون اصلی مقابله با حزب فاشیست ”فجرطلایی“ (گُلدن دُون) عمل کنند. آنتارسیا این مسأله را به طور شفّاف بیان کرده است که خود را در کنار و در گفتگو با کسانی می بیند که سیریزا را حمایت می کنند.
صدای پر صلابت آنتارسیا، فشار شدیدتری بر سیریزا خواهد بود تا راسخانه در برابر آن نیروهایی بایستد که می خواهند ریاضت اقتصادی را به یک وضعیت دائمی در یونان بدل سازند.
نبرد قطعی وقتی رخ خواهد داد که حوزه های انتخاباتی بسته شود و آن گاه آنتارسیا در این پیکار نقش عمده ای ایفا خواهد کرد.
منبع: نشریه کارگر سوسیالیست، 2 ژوئن 2012
الکس کالینیکوس (-1950) عضو کمیتۀ مرکزی حزب کارگران سوسیالیست بریتانیا است.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

اطلاعات

این ورودی در ژوئیه 29, 2012 بدست در عمومی فرستاده شد.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: