آلترناتیو

ماتم نگیرید! سازماندهی کنید!

روزشمار آلترناتیو

روزشمار آلترناتیو: مرداد ماه


1 مرداد/ 23 ژوئیه:
1360: تیرباران رفیق فدایی یحیی رجبی در تهران.
1360: تیرباران رفیق پیکارگر جواد امیرشاهی در سمنان.
1942: تیرباران نیکولای واپتساروف، شاعر و کمونیست بلغاری. وی از فعالین سازماندهی مقاومت ضد فاشیستی در حزب کمونیست بلغارستان بود.
1961: تاسیس جبهه ی آزادی بخش ملی ساندینیستا در نیکاراگوئه.
2 مرداد/ 24 ژوئیه:
1351: جان باختن رفیق فدایی محمد صفاری آشتیانی. رفیق محمد صفاری آشتیانی در سال 1313 در خانواده ای زحمت کش در تهران متولد شد. در سال 30 وارد نیروی هوایی شد اما به علت فعالیت سیاسی اخراج شد. پس از آن در سال 39 برای ادامه ی تحصیل وارد دانشکده ی حقوق شد. رفیق محمد عضو گروه جزنی بود و در تابستان 47 همراه چهار رفیق دیگر برای آموزش نظامی راهی فلسطین شده و در اوایل سال 49 همراه رفیق صفایی فراهانی به ایران بازمی گردد. در 2 مرداد 51 رفیق محمد هنگام خروج از خانه ی تیمی متوجه محاصره ی دشمن شده و بدون جلب توجه از محاصره خارج می شود و برای اطلاع رفقای داخل خانه از راه دیگری به سوی خانه بازمی گردد که در این حین با ماموران درگیر می شود. دو رفیق داخل خانه (رفقا شیرین معاضد و حمید اشرف) موفق به خروج از مخاصره شدند، ولی رفیق محمد در درگیری جان باخت…

1353: تیرباران رفیق فدایی عباس جمشیدی رودباری. رفیق عباس در دوران دانشجویی با محفلی مرتبط با رفیق احمدزاده آشنا میشود. پس از پایان تحصیلات و در پاییز 48 عازم دوره ی سربازی شده اما قبل از به پایان رساندن دوره با ترک سربازی به عنوان یک انقلابی حرفه ای فعالیت خود را آغاز میکند. وی در عملیات های متعددی شرکت داشته و مسئولیت های سازمانی زیادی را نیز بر عهده داشته است. در خرداد 50 هنگام محاصره ی خانه ی تیمی طاووسی بدون سلاح و با دست خالی همراه رفیق احمد زیبرم توانست از منطقه خارج شود. و در محاصره ی خانه ی تیمی دیگری توانست در پناه آتش همرزمش رفیق مهرنوش ابراهیمی از محاصره ی دشمن دور شود. وی در تیرماه 51 در محاصره قرار گرفته و گلوله ای به جمجه اش اصابت کرده و بی هوش می شود. مزدوران رژیم رفیق عباس را به بیمارستان برده اما اعلام می کنند که وی در درگیری کشته شده است. وی را در زندان زیر وحشیانه ترین شکنجه ها قرار می دهند اما نمی توانند کوچک ترین اطلاعاتی از وی به دست آورند. سرانجام پس از دو سال شکنجه و ایستادگی در زندان در 2 مرداد، رفیق را به جوخه ی آتش می سپارند.
1359: تیرباران رفیق تقی شهرام در زندان اوین.
1362: اعدام رفیق فدایی شهرام خداپناهی در زندان گرگان.
1379: درگذشت احمد شاملو.
3 مرداد/ 25 ژوئیه:
1358: انفجار کتاب فروشی بهرنگ در تکاب در استان آذربایجان غربی به دست مزدوران ارتجاع.
1360: تیرباران رفیق پیکارگر حسین روغنی در اراک.
1362: تیرباران رفیق پیکارگر وازگن منصوریان در تهران.
1362: تیرباران چریک فدایی رفیق علی احمدی در بندرعباس.
1362: تیرباران رفیق مرتضی روحانی از رفقای اتحادیه کمونیست ها در تهران.
2010: انتشار اسناد طبقه بندی شده جنگ افغانستان توسط ویکی لیکس.
4 مرداد/ 26 ژوئیه:
1354: جان باختن رفقا علی اصغر دورس و محمد صادق کفاش تهرانی در مشهد. در صبح 4 مرداد خانه ی تیمی متعلق به سازمان مجاهدین (م.ل) در مشهد به محاصره درآمد و رفقای داخل خانه دلاورانه مقاوت کردند و در طی درگیری پیش آمده دو تن از رفقا جان باخته و نفر سوم، رفیق بتول فقیه دزفولی توسط مزدوران دستگیر شد.
1360: تیرباران معلم فدایی، رفیق کاظم کازرونی در زندان کرمان.
1953: حمله ی ناموفق به پادگان مونکادا در سانتیاگو کوبا به رهبری فیدل کاسترو. این حمله شروعی برای مبارزه ی انقلابی در کوبا شد، و پس از دو سال نیز که گروه خود را در مکزیک بازسازی کرد، جنبش 26 ژوئیه لقب گرفت.
5 مرداد/ 27 ژوئیه:
1358: آغاز راهپیمایی بزرگ خلق کردستان. در پنجم مرداد سال 58 مردم کردستان در محکومیت حوادث مریوان و توطئه و جنایت های کمیته ها و دولت مرکزی، این راهپیمایی را از سنندج آغاز کردند و در طی مسیر 150 کیلومتری راهپیمایی هزاران هزار نفر از مردم زحمت کش به این حرکت پیوستند. و پس از 5 روز در ظهر دهم مرداد ماه از شهر خالی از سکنه مریوان عبور کرده و به اردوگاه آوارگان رسیدند. در روز یازدهم مرداد قطعنامه ای در پنج بند از طرف راهپیمایان سنندج-مریوان صادر شد.
1359: اعدام رفیق فدایی مهدی صدیق پور. رفیق مهدی پس از قیام به روستای «سید مرتضی» در استان کرمان رفت، تا با مشغول به کار شدن در روستا و زندگی با دهقانان فقیر و زحمت کشان روستا، آگاهی آن ها را بالا برده و آن ها را نسبت به ریشه های فقر و رنج شان آشنا سازد. به همین دلیل همواره مورد تهدید خان ها و زمین داران منطقه قرار داشت. بالاخره در سی و یک تیرماه سال 59 پاسداران به خانه اش یورش برده و او را همراه کتاب هایش به زندان کرمان منتقل میکنند. و پس از چهار روز شکنجه و خواست نوشتن ندامت نامه، رفیق بدون گردن نهادن به این کار به پای جوخه ی اعدام رفت.
1360: اعدام رفیق فدایی قدرت الله شاهین سخن.
1360: اعدام رفیق فدایی فرزاد صیامی. رفیق فرزاد از کارگران هوادار سازمان فداییان بود که پس از قیام در قسمت تبلیغات سازماندهی شده بود و مواضع سازمان را میان توده ها می برد. رفیق فرزاد گاهی تمام شب را به پخش اعلامیه مشغول می شد و صبح مستقیم به سر کار می رفت و همواره می گفت: »برای خوابیدن همیشه وقت هست، اما برای تبلیغ نه.« وی در حال پخش اعلامیه در شرق تهران دستگیر شد و پس از چند روز شکنجه شدن، در 5 مرداد همراه رفیق همرزمش به نام مجید و شانزده مبارز دیگر به پای جوخه ی اعدام رفت.
1360: جان باختن معلم پیکارگر، رفیق جمشید رشیدیان دزفولی زیر شکنجه ی جلادان در تهران.
1360: جان باختن رفیق پیکارگر کریم ساعی، زیر شکنجه ی جلادان در تبریز. رفیق کریم در بیرمنگام انگلستان و سپس در ترکیه دانشجو، و از مبارزین و فعالین سیاسی قدیمی بوده است.
1360: تیرباران چریک های فدایی، رفقا حسین پورقنبری و محمدتقی ترابی در بندرعباس.
1361: تیرباران رفقا مصطفی ملک محمدی و مهرداد مهرپور از رفقای اتحادیه کمونیست ها در اصفهان.
1367: اعدام رفیق بهرام قدک (احمد) از اعضای رهبری اتحادیه کمونیست ها (سربداران). رفیق بهرام زاده ی خوزستان بود. پس از پایان دبیرستان، برای ادامه ی تحصیل راهی امریکا شد و در آن جا با کنفدراسیون دانشجویان و اتحادیه کمونیست ها آشنا شد. پس از سقوط رژیم شاه، به ایران بازگشته و به عنوان عضوی از شورای شهرا اهواز و سازمانده کارگری به فعالیت مشغول می شود. با شروع سرکوب-ها و جمع بندی اتحادیه از ماهیت ارتجاعی رژیم، رفیق بهرام نیز قیام مسلحانه را تایید کرد. پس از ضربات وارده بر اتحادیه و شکست قیام آمل، رفیق بهرام همراه رفقای دیگر برای سازماندهی مجدد و جمع بندی از تجربیات و شکست ها اقدام کردند. وی در زمستان 61 برای بحث با رفقای باقی مانده در شمال به جنگل های آمل رفت. بهرام در شورای چهارم که در کردستان برگزار می شود با رای حاضرین به عنوان یکی از اعضای رهبری انتخاب می شود. وی در شرایط سخت سال 62 در کردستان توانست تشکیلات را حفظ کند. کتب و جزوات تازه ترجمه شده را با ابتدایی ترین وسایل و امکانات، تکثیر کرده و بین رفقا و مقرهای مختلف تشکیلات پخش می کرد. رفیق بهرام در تابستان 64 به تهران بازگشت، اما چند روز بعد در شهریور همان سال قبل از آن که جلسه رهبری برگزار شود، همراه تعداد زیادی از رهبری، اعضا و هواداران دستگیر شد. وی بعد از دستگیری نیز کمونیست وار پایداری کرد و وظیفه ی خود را تمام شده ندید. وی سعی کرد جلو لو رفتن مسائل بیشتر را بگیرد و به رفقای دیگر روحیه دهد. سرانجام پس از سه سال اسارت و بیش از یک دهه مبارزه، رفیق بهرام در 5 مرداد سال 67 جزو اولین گروه های اعدامی آن تابستان سیاه، اعدام شد.
1953: پایان جنگ کره با امضای موافقت نامه آتش بس، بین ایالات متحده، جمهوری خلق چین و جمهوری دمکراتیک خلق کره. کره جنوبی از امضای موافقت نامه خودداری کرد اما متعهد به رعایت آتش بس شد.
6 مرداد/ 28 ژوئیه:
1360: تیرباران رفیق فدایی عبدالکریم عبدالله پور از سازمان فداییان اقلیت و پنج رفیق مبارز دیگر از گروه چریک های فدایی خلق در زندان »شدک شغو« بندرعباس.
7 مرداد/ 29 ژوئیه:
1361: تیرباران رفیق فدایی عبدالرحیم(مجید) جلالی در بندرعباس.
1360: تیرباران رفیق پیکارگر جواد خیاط زاده (یاشار) در تبریز. رفیق یاشار در بخش تدارکات سازمان پیکار در تبریز سازماندهی شده و به قعالیت مشغول بود.
1360: تیرباران کارگران پیکارگر، رفقا محمد دانایی، یعقوب کسب پرست و محمد دانشور جامع (مهدی). رفیق دانشور جزو کارگران باسابقه بود و در بخش چاپ سازمان در تبریز فعالیت می کرد. همچنین رفیق یعقوب نیز از کارگران با سابقه و نماینده ی کارگران بیکار در تبریز بود.
1360: تیرباران دانشجوی پیکارگر رفیق فیروزه ملک التجاری و همچنین رفیق پیکارگر بهجت ملک محمدی از فعالین بخش چاپ سازمان پیکار، هر دو در تبریز.
1360: تیرباران دانش آموز 16 ساله، کامران اسماعیل زاده در بندرعباس در ارتباط با چریک های فدایی.
8 مرداد/ 30 ژوئیه:
1360: تیرباران رفیق فدایی ابراهیم جلالی. رفیق ابراهیم فعالیت را از دوران دانشجویی آغاز کرده بود و پس از قیام به صفوف فداییان پیوست. در اوایل تابستان 60 در رشت دستگیر و پس از تحمل شکنجه های فراوان در 8 مرداد همان سال در زندان رشت تیرباران شد.
1362: تیرباران رفیق دانشجو فهیمه تقدسی، از رفقای اتحاد مبارزان کمونیست در تهران.
1367: اعدام رفیق فرهاد سلیمانی از هواداران فداییان در رشت.
1367: اعدام رفیق فدایی اردشیر شیرین بخش در جریان کشتار زندانیان سیاسی در زندان گوهردشت.
9مرداد/ 31 ژوئیه:
1351: جان باختن رفیق فدایی مهدی فضیلت کلام. رفیق مهدی فعالیت سیاسی را از دوره ی دبیرستان شروع کرده بود، و در ادامه ی همین فعالیت ها به سازمان چریک های فدایی خلق متصل شد و در روزی که جان باخت مسئولیت بخشی از سازمان را بر عهده داشت. در روز نهم مرداد هنگامی که چند صد متر با خانه ی تیمی واقع در خیابان فرح آباد ژاله، خیابان 25 شهریور، فاصله داشت، متوجه ماموران می شود که قصد دستگیری اش را داشتند. در درگیری با مزدوران رفیق مورد اصابت گلوله قرار گرفته و جان می بازد.
1351: جان باختن رفیق فدایی فرخ سپهری. رفیق فرخ هنگام ورود به  دانشکده ی فنی، ضمن مطالعه ی آثار مارکسیستی در فعالیت های دانشجویی نیز فعالانه شرکت می جست. در همین دوران با رفقا شاهرخ هدایتی و سیروس سپهری یک هسته را تشکیل داد بودند، و در ادامه در ارتباط با سازمان فداییان قرار گرفته و در یک تیم عملیاتی سازماندهی می شوند. در نهم مرداد سال 51 خانه ی تیمی به فرماندهی رفیق مهدی فضیلت کلام به محاصره درآمده و رفیق فرخ که قصد شکستن محاصره را داشت توسط مزدوران به رگبار مسلسل بسته شد و جان باخت.
1351: جان باختن رفیق فدایی فرامرز شریفی. رفیق فرامرز فعالیت سیاسی را در دبیرستان شروع کرده بود و پس از پایان دبیرستان برای ادامه ی تحصیلات وارد دانشکده ی هنرهای زیبا شد. آرم سازمان چریک های فدایی خلق را در سال 1350 رفیق فرامرز طراحی کرده است. در جریان تظاهرات فرمایشی اسفند 50 در تیم عملیاتی رفیق فضیلت کلام شرکت داشت که بیش از 15 بمب صوتی در مسیر تظاهرات منفجر شد. در نهم مرداد 51 که دو رفیق هم تیمی فرامرز جان باخته بودند، و مزدوران ساواک به خیال این که کس دیگری در خانه نیست، وارد آن شدند، رفیق فرامرز با نارنجک به میان آن ها پرید، و جان باخت.
1359: اعدام رفیق فدایی فیروز صدیقی. رفیق فیروز در خرداد 59 در جاده ی اشنویه توسط ماموران ژاندارمری دستگیر و به سپاه پاسداران تحویل داده شد. برای گرفتن اطلاعت رفیق را تحت شکنجه قرار می دهند، و او را به زندان تبریز منتقل می کنند. در آن جا نیز رفیق نزدیک به بیست روز تحت شکنجه قرار   می گیرد و در روز 9 مرداد همراه سه تن دیگر به جوخه ی اعدام سپرده می شود.
1361: تیرباران چریک های فدایی، رفقا محمدرضا الماسی و حیدر بابایی در کرمانشاه.
1367: اعدام رفیق عبدالله لیچائی. رفیق عبدالله در سال 59 در خالی که بیست سال داشت در تهاجم مرتجعین به دانشگاه دستگیر شد و هشت سال بعد در سال 67 در زندان رشت به جوخه ی اعدام سپرده شد.
10 مرداد/ 1 اوت:
1360: اعدام رفقا ابراهیم جلالی و حسین عاقل از رفقای رزمندگان در رشت.
 
11 مرداد/ 2 اوت:
1358: به آتش کشیده شدن کتاب فروشی ”راه کارگر“ در فلکه 17 شهریور شهرستان شوشتر به دست عوامل ارتجاع. همچنین در همین روزها پنج   کتاب فروشی مترقی نیز در کرمانشاه شبانه به آتش کشیده می شود.
1360: تیرباران معلم پیکارگر رفیق مرتضی احمدی در اصفهان.
1362: تیرباران رفیق بهنام رضایی جهرمی از رفقای کومله در تهران.
1918: اولین اعتصاب عمومی در ونکوور، در کانادا.
12 مرداد/ 3 اوت:
1360: تیرباران رفقای پیکارگر کامران جهان بیگلری و سید محسن جهاندار دماوندی در تهران.
1362: تیرباران رفیق پیکارگر حسین میرفتاح کوهکی در آمل.
13 مرداد/ 4 اوت:
1358: ترور رفیق فدایی ونداد ایمانی، رفیق ونداد که پس از اخذ دیپلم تا هنگام جان باختن در روستاها به آموزش کودکان مشغول بود، پس از قیام یکی از فعالین فداییان در مازندران بود. وی در سیزدهم مرداد سال 58 در راه قائم شهر به شیرگاه مورد حمله ی چاقوکشان اسلامی قرار گرفت و جان باخت.
1359: ترور دو دانشجوی دانشگاه تبریز. رفقای پیکارگر مسعود صالحی راد دانشجوی سال چهارم پزشکی و طیب نجم الدینی دانشجوی سال سوم پزشکی، از اعضای دانشجویان هوادار سازمان پیکار، در حین پخش اعلامیه، توسط گشتی های کمیته و سپاه پاسداران دستگیر شده و حدود دوساعت بعد، جنازه ی رفقا در نزدیکی جاده ی اهر-تبریز توسط چوپانی پیدا می شود.
1360: تیرباران دانشجوی پیکارگر، رفیق شهرام جناب (جناح؟) در تهران.
1360: تیرباران پیشمرگه پیکارگر، رفیق رحمت حبیب پناه در تهران.
1360: تیرباران رفقای پیکارگر حمیدرضا خوشنام و داریوش نیکوبین در تهران.
1360: تیرباران دانشجویان پیکارگر، رفیق بهرام رمضانی نژاد در شیراز و رفیق چنگیز عرشی در تهران.
1360: تیرباران رفیق پیکارگر محسن (حسن؟) کهریزی در تهران.
1360: تیرباران پیشمرگه پیکارگر، رفیق خالق نقدیان در تهران.
1360: تیرباران پیشمرگه پیکارگر، رفیق محمد ولیدی در تهران.
1360: جان باختن رفیق منوچهر دستبو زیر شکنجه ی جلادان و تیرباران رفیق ابوالفضل صالحی، از رفقای سازمان وحدت کمونیستی در تبریز.
1360: تیرباران رفقا احمد ثابت جو و محمدعلی جوادکلبانی(کلباسی) از رفقای راه کارگر در اصفهان.
1360: تیرباران عباس صابری در ارتباط با سازمان رنجبران در دزفول.
1362: اعدام رفیق سعیده کریمیان و سیزده رزمنده انقلابی دیگر در سقز. رفیق سعیده کریمیان بعد از قیام به صفوف فداییان پیوسته بود و در پیشگام    دانش آموزی فعالیت می کرد. هنگام اعدام رفقا، سعید شانزده ساله بود.
1994: ترور رفیق علی اکبر تیموری از رفقای حزب کمونیست در سلیمانیه عراق به دست آدم کشان رژیم اسلامی.
14 مرداد/ 5 اوت:
1285: آغاز فرآیند انقلاب مشروطیت ایران.
1361: جان باختن فرزانه حسین جانی مقدم از سازمان رنجبران در زیر شکنجه ی جلادان نظام اسلامی.
1363: تیرباران رفیق سعید سلمانی زاده. رفیق سعید در سال 42 متولد شد و پس از قیام به صفوف پیشگام دانش آموزی پیوست و از هواداران فداییان بود. سعید در چهاردهم مرداد سال 63 در تهران به جوخه ی اعدام سپرده شد.
1962: آغاز حبس 28 ساله ی نلسون ماندلا.
15 مرداد/ 6 اوت:
1360: اعدام رفیق سعید سالاری ساردوئی. رفیق سعید در یک خانواده ی زحمتکش متولد شد و پس از قیام به هواداری از فداییان پرداخت. در تیر ماه سال 60 دستگیر و پس از شکنجه های بسیار در 15 مرداد همان سال در کرمان اعدام شد.
1360: تیرباران رفیق شهلا(شهناز) چمن آرائی از رفقای کومله در قزوین.
1945: بمباران اتمی هیروشیما توسط امریکا.
16 مرداد/ 7 اوت:
1358: حمله ی پاسداران مرتجع و مسلح به محل روزنامه و چاپخانه ی آیندگان. در این یورش 13 نفر نیز بازداشت شدند.
1360: تیرباران رفیق دانش آموز ویکتوریا دولتشاهی در کرمانشاه در ارتباط با سازمان پیکار.
1360: تیرباران رفیق کامران فرادتی از رفقای اتحادیه کمونیست ها.
17 مرداد/ 8 اوت:
1354: جان باختن رفیق فدایی غلامرضا بانژاد در درگیری با نیرورهای ساواک در مشهد(؟)
1354: جان باختن رفیق فدایی زین العابدین رشت چی. رفیق زین العابدین که تنها چند روز از شروع زندگی مخفی اش گذشته بود در مشهد همراه سه رفیق دیگر در محاصره ی ساوام قرار میگیرد و برای اینکه زنده به دست دشمن نیافتد با استفاده از قرص سیانور به زندگی اش پایان می دهد.
1354: جان باختن رفیق فدایی جهانبخش پایداری در درگیری با نیروهای ساواک در یکی از روستاهای اطراف مشهد.
1360: تیرباران رفیق پیکارگر ناصر سرخی در تبریز.
1360: تیرباران درویش علی بهاپور، در بابل در ارتباط با سازمان رنجبران.
18 مرداد/ 9 اوت:
1360: تیرباران رفقای پیکارگر خیرالله حسینی و رضا توسلی در تبریز.
1360: تیرباران دانشجوی فدایی، رفیق جمیل اکبری آذر در تهران.
1945: بمباران اتمی ناگازاکی توسط امریکا.
1994: ترور رفیق کشتمند عباسی از رفقای حزب کمونیست در سلیمانیه عراق به دست آدم کشان رژیم اسلامی.
19 مرداد/ 10 اوت:
1360: تیرباران رفیق فدایی حسن منصوری در زندان تبریز.
1360: تیرباران رفیق پیکارگر حسین علیجانی، از مسئولین سازمان پیکارگر در مسجد سلیمان، در اهواز.
1360: تیرباران دانشجوی پیکارگر رفیق حسن منصوری در تبریز.
1360: تیرباران رفیق شاهرخ اسفراینی، از رفقای توفان در بجنورد.
1360: تیرباران رفیق دانشجو حمید پورقاسمی، در ارتباط با سازمان راه کارگر در رشت.
20 مرداد/ 11 اوت:
1360: تیرباران پزشک پیکارگر، رفیق کریم جاویدی در تبریز.
21 مرداد/ 12 اوت:
1355: جان باختن رفیق فدایی مرتضی(امیر) فاطمی. در این روز رفیق مرتضی که همراه رفیق کلانتر نیستانکی در حومه ی کرج مشغول کار بودند، در محاصره ی نیروهای امنیتی و ساواک شاه قرار می گیرند، و طی درگیری رفیق مرتضی برای آن که زنده به دست مامورین نیافتد با خوردن قرص سیانور به زندگی اش پایان می دهد.
1359: تیرباران رفیق حالی حالی زاده (آلقئر). رفیق حالی از هواداران فداییان در تهاجم پاسداران به ترکمن صحرا دستگیر شده بود.
1360: تیرباران رفیق یعقوب مالنی. رفیق یعقوب در قیام فعالانه شرکت داشت و پس از آن از رفقای هوادار فداییان در فسا بود که پس از دستگیری و تحمل شکنجه های وحشیانه ی نظام اسلامی در 21 مرداد در فسا به جوخه ی تیرباران سپرده شد.
1360: تیرباران دانشجوی پیکارگر، رفیق مجیدرضا خسروی کامرانی (نادر) در تهران.
1362: جان باختن رفیق سیامک مختاری از رفقای راه کارگر زیر شکنجه ی جلادان در تهران.
1976: قتل عام تل الزعتر. اردوگاه تل الزعتر در لبنان واقع است، وسعت آن 2 کیلومتر مربع است و در سال 76 حدود چهل هزار آواره ی فلسطینی و زحمتکشان لبنانی در آن سکونت داشتند. نیروهای دست راستی و     فلانژیست های لبنان در هماهنگی با اسرائیل و مدافعان امپریالیستی و مرتجع خود به مدت 70 روز اردوگاه را در محاصره قرار دادند. و در این مدت ضمن گلوله باران مداوم اردوگاه آن را با موشک هدف قرار می دادند. در حمله ی نهایی فاشیست های فالانژ لبنان که در 12 اوت به وقوع پیوست و منجر به تصرف اردوگاه شد، بیش از 3200 نفر از مردم بی دفاع ارودگاه قتل عام شدند. همچنین در مدت تصرف اردوگاه به دست فالانژها پیش از 5000 نفر کشته و همین تعداد نیز زخمی شدند.
22مرداد/ 13 اوت:
1360: اعدام رفیق فدایی پیژن مجنون. رفیق بیژن پس از قیام با سازمان فداییان آشنا شد و در دبیرستانی در اصفهان به فعالین پیشگام پیوست. در زمان انشعاب، فعالیتش را با سازمان اقلیت ادامه داد. تا هنگام اعدام چندین بار بازداشت شده بود. در هفتم تیر سال 60 در خیابان مورد هجوم پاسداران و اوباش قرار گرفت و با چاقو مجروح شد. پس از انتقال به بیمارستان پاسدارها وی را از بیمارستان به مقر سپاه منتقل کرده و پس چند روز شکنجه در 22 مرداد همان سال وی را به جوخه ی اعدام سپردند.
1360: تیرباران رفیق پیکارگر علی خواجه وند در قزوین.
1362: تیرباران محمدجواد قائدی و منیرالسادات هاشمی، از رفقای اتحاد مبارزان کمونیست.
23 مرداد/ 14 اوت:
1360: اعدام رفیق ایوب ملکی. رفیق ایوب در ششم تیرماه سال 60 در تظاهرات فداییان در ارومیه دستگیر شد و پس از چندین روز شکنجه در 23 مرداد همان سال سرود خوانان پای جوخه ی آتش رفت.
1362: تیرباران دانش آموز طوبی جمشیدی در سقز در ارتباط با کومله.
24 مرداد/ 15 اوت:
1324: قیام افسران کمونیست در خراسان.
1360: اعدام عباسعلی شریفیان. رفیق عباسعلی متولد سال 1343، پس از قیام به صفوف دانش آموزان پیشگام در بندرعباس پیوست. وی پس از دستگیری در زیر شدیدترین شکنجه ها قرار می گیرد، به طوری که چهل و هشت ساعت پس از دستگیری در حالت اغما به بیمارستان منتقل می شود. سرانجام در روز 24 مرداد سال 60 جلادان رفیق را از بیمارستان به زندان منتقل کرده و همراه شش مبارز دیگر به جوخه ی اعدام می سپارند.
1360: تیرباران رفیق پیکارگر عباس بنائی در تهران (یا تبریز؟). رفیق هنگام تیرباران 22 ساله بود.
1360: تیرباران رفقای پیکارگر عبدالله صرافیون، سعید عرب یزدی، عبدالحمید فیاض و سید هاشم کرمی در تهران.
1360: تیرباران چریک های فدایی، رفیق هادی حسین زاده کرمانی در تهران و رفیق محمد خواصی در بندرعباس.
25 مرداد/ 16 اوت:
1360: اعدام رفیق عزیز محمد رحیمی. رفیق عزیز از هواداران فداییان بود، که از سال 54 با مواضع سازمان آشنا شده و در تبلیغ آن می کوشید. بعد از قیام رفیق عزیز از چهره های شناخته شده و محبوب محلات جنوبی تهران بود و در انتخابات شورای محلی یکی از افرادی بود که بیشترین رای را آورده بود. وی در 6 مرداد سال 60 توسط کمیته ی »هرندی« دستگیر و در 25 مرداد به جوخه ی اعدام سپرده شد. دو خواهر و یک برادر رفیق نیز در سال های بعد توسط جمهوری جنایت کار اسلامی اعدام شدند.
1360: تیرباران معلم پیکارگر، رفیق محمود حسنی مقدم در تهران.
1360: تیرباران رفیق پیکارگر حسین رضائی درتهران.
1383: اعدام دختر 16 ساله فاطمه رجبی سهاله در نکا.
26 مرداد/ 17 اوت:
1334: اعدام چهارمین گروه از سازمان افسری حزب توده ایران. در این گروه رفقا، سرگرد رحیم بهزاد، سرگرد ارسطو سروشیان، سروان اسماعیل محقق زاده، ستوان یکم منوچهر مختاری، ستوان یکم حسین مرزوان و ستوان 3 اسدالله نصیری به جوخه ی اعدام سرده شدند.
1360: تیرباران دانشجوی پیکارگر، رفیق کامران دانشخواه در تبریز.
1360: تیرباران رفیق پیکارگر علی اکبر محمودی در مشهد.
27 مرداد/ 18 اوت:
1360: تیرباران دانش آموز محمدحسین خراسانیان در ارتباط با سازمان پیکار در قم.
1360: تیرباران رفیق جان برار روحی از رفقای توفان در بهشهر.
28 مرداد/ 19 اوت:
1332: کودتای امریکایی-انگلیسی و ضد کمونیستی برای سرنگون ساختن دولت مصدق و بازگرداندن رژیم سلطنتی.
1351: جانباختن رفیق فدایی احمد زیبرم. در 28 مرداد 51 رفیق احمد برای شرکت در یک عملیات ضربتی خانه را ترک نمود. کمی دورتر با مزدوران رژیم که از قبل برای این روز آماده بودند برخورد کرد و طی تیراندازی زخمی شد. وی وارد یک خانه شده و پس از آنکه برای امنیت افراد داخل خانه آنها را به زیرزمین منتقل کرد، نبرد را با مزدوران ادامه داد و همه ی وسایلی را که همراهش بود نابود کرده و با آخرین تیر به زندگی اش پایان می دهد.
1358: فتوای خمینی و آغاز حمله به کردستان.
1358: اعدام رفیق فدایی هرمز گرجی بیانی. رفیق هرمز اهل کرمانشاه و دانشجوی دانشگاه تبریز بود و فعالیت سیاسی را در دوران دانشجویی آغاز کرد. در سال 50 هنگامی که هنوز دانشجو بود دستگیر و به سه سال زندان محکوم شد. و به دلیل شکنجه در دوران زندان یکی از دست هایش نیمه فلج شد. هنگام قیام در دبیرستان های کرمانشاه معلم بود و پس از قیام نیز فعالیت هایش را ادامه داد. در 28 مرداد سال 58 با یورش وحشیانه ی پاسداران به خانه اش در کوی فرهنگیان مورد ضرب و شتم با سرنیزه و قنداق تفنگ قرار گرفت و پس از آن به زندان دیزل آباد منتقل شد و نیمه شب به جوخه ی اعدام سپرده شد.
1358: اعدام رفیق آذرنوش مهدویان. رفیق آذرنوش متولد شهر تبریز و استادیار دانشگاه کرمانشاه بود. رفیق آذرنوش را به اتهام داشتن عقاید مارکسیستی شناسایی و نیمه شب در خانه اش دستگیر کردند. وی همراه رفیق هرمز گرجی و هفت نفر دیگر در زندان کرمانشاه اعدام شد.
1360: تیرباران رفیق فدایی بهروز کتابی در زندان کرج.
29 مرداد/ 20 اوت:
1360: اعدام رفیق فدایی مسعود جعفرپور. رفیق مسعود در روستایی در حومه ی مریوان متولد شد. در جریان قیام فعالانه شرکت داشت و پس از آن به صفوف پیشمرگان فدایی پیوست. در روز 28 مرداد 60 در مقابل سرکوبگران رژیم، که به روستای »رزاب« در حومه ی مریوان حمله برده بودند، قهرمانانه تا آخرین گلوله مقاومت کرد و در نهایت در محاصره ی سپاه سرمایه قرار گرفت و دستگیر شد. رفیق مسعود را پس از دستگیری و شکنجه های شدید در 29 مرداد در مقابل چشمان اهالی روستای سروآباد، به جوخه ی اعدام سپردند.
1940: ترور لئون تروتسکی. در این سو قصد که در مکزیکوسیتی انجام گرفت، تروتسکی به شدت مجروح شد و یک روز بعد درگذشت.
30 مرداد/ 21 اوت:
1351: جان باختن رفیق فدایی فریدون شافعی. رفیق فریدون اهل ارومیه بود و به علت ارتباط سیاسی که با عناصر آگاه ارومیه داشت توانست با سازمان فداییان ارتباط بگیرد. رفیق در سیم مرداد سال 51 در تهران مشغول شناسایی بود که با مزدوران رژیم درگیر شد و در این درگیری جان باخت.
1358: تیرباران پزشک قهرمان رفیق ابوالقاسم(داریوش) رشوند سرداری. پس از یورش ارتجاع به کردستان رفیق ابوالقاسم که در بیمارستان لقمان الدوله کار می کرد، به یاری مجروحان و آسیب دیدگان به پاوه رفت و در بیمارستان این شهر مشغول به کار شد. مزدوران رژیم در سیم مرداد رفیق ابوالقاسم را در بیمارستان دستگیر کرده، و به حکم خلخالی جلاد در پشت بیمارستان همراه نه نفر دیگر به جوخه ی تیرباران سپردند.
1361: جان باختن پیشمرگه فدایی، رفیق جواد کاشی، در درگیری با مزدوران ارتشی و جاش های محلی در اطراف بوکان.
31 مرداد/ 22 اوت:
1360: تیرباران رفیق پیکارگر احمد توکلی در بندرعباس.
*****
1354: جان باختن رفیق فدایی عبدالله سعیدی بیدختی در زیر شکنجه های مزدوران شاه.
1360: تیرباران رفیق فدایی غضنفر اسدی اواخر مرداد در زندان سمیرم.
1360: اعدام رفیق یوسف منزه از هواداران فداییان در تبریز.
1360: تیرباران رفیق پیکارگر نصرت الله پیرالوند.
1360: تیرباران رفیق پیکارگر داوود ثروتیان (پولاد) در تبریز. رفیق پولاد در بخش تدارکات سازمان پیکار در تبریز سازماندهی شده و به قعالیت مشغول بود.
1360: تیرباران رفیق پیکارگر عبدالرحیم رئیسی، دانشجوی دانشسرای عالی زاهدان در اوایل مرداد در زاهدان.
1360: تیرباران دانشجوی پیکارگر رفیق نسرین صمدی در تهران.
1360: تیرباران رفیق پیکارگر پرویز قاسمی در شیراز.
1360: تیرباران رفقای پیکارگر سیروس قدس و علی اکبر داوودی  در تهران.
1361: اعدام رفیق منیر نورمحمدی از اعضای اتحادیه کمونیست ها و شرکت کننده در قیام آمل.
1361: جان باختن رفیق فریدون خرم روز، ”پولادی آبدیده از اراده و آگاهی“ در اصفهان. در مرداد ماه سال 61 پاسداران ارتجاع رفیق فریدون را از پلکان دادگاه انقلاب بالا می برده تا مورد شکنجه و بازجویی قرار دهند. در طبقه ی هفتم ساختمان ناگهان رفیق خود را به پنجره ی مشرف به خیابان کوبید، و خود و زندان بان را به بیرون پرتاب کرد. ”آن روز مردم اصفهان دو مرگ را شاهد بودند، مرگ يك كمونيست كه به گفته مائو همچون كوه تاي بر قلب انسان سنگيني مي كند، و مرگ يك پاسدار ارتجاع: سبكتر از پر كاه“
1362: تیرباران معلم پیکارگر، رفیق بهروز جمشیدی مجد در مسجد سلیمان.
1363: تیرباران رفیق پیکارگر مرتضی محمودی در تهران. رفیق مرتضی از دانشجویان فعال کنفدراسیون در آمریکا بود.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

اطلاعات

این ورودی در ژوئیه 29, 2012 بدست در عمومی فرستاده شد.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: