آلترناتیو

ماتم نگیرید! سازماندهی کنید!

روزشمار آلترناتیوروزشمار ماه اردیبهشت

* ا اردیبهشت
21 آوریل 1944: کسب حق رای زنان در فرانسه
1359: روز مقاومت دانشجویان انقلابی در مقابل توطئه ضدانقلابی رژیم اسلامی برای به تعطیلی کشاندن دانشگاه­ها تحت عنوان ”انقلاب فرهنگی“
1360: تظاهرات سازمان پیکار در راه آزادی طبقۀ کارگر در مقابل دانشگاه تهران به مناسبت سالگرد مقاومت دانشجویان انقلابی در مقابل توطئۀ ضدفرهنگی رژیم و جان باختن رفقا ایرج ترابی و آذر مهرعلیان (دانش آموز) به دست دژخیمان رژیم اسلامی.
* 2 اردیبهشت
1359: یورش ضد فرهنگی رژیم به دانشگاه­ها
22آوریل 1870: تولد ولادیمیر لنین رهبر انقلاب کبیر اکتبر. ولادیمیر ایلیچ اولیانوف در  شهر سیمبیرسک به دنیا آمد. ایلیا نیکالایه­ویچ اولیانوف پدر لنین، بعد از تمام کردن دانشگاه شهر قازان به عنوان معلم و بعدها هم به عنوان مدیر مدارس ملی ایالت سیمبیرسک کار می­کرد. ماریا آلکساندروونا مادر لنین در خانواده پزشکی پرورش یافته بود. فرزندان خانوده اولیانوف شش نفر بودند: آننا، آلکساندر، ولادیمیر، اولگا، دیمیتری و ماریا….

* 4 اردیبهشت
1350: تاسیس سازمان چریک­های فدایی خلق. پس از شکست سیاست­های سازمان­دهی و مقاومت حزب توده در مقابل حکومت کودتایی، و پس از جمع­بندی از مبارزات سال­های 40-42 ضرورت مبارزه­ی مسلحانه در محافل و جمع­های کمونیستی به عنوان راه صحیح و انقلابی مبارزه با رژیم شاه خائن مطرح شد. در پی نزدیکی دو گروه از این جمع­ها (گروه احمدزاده-پویان و گروه جزنی-ضیاظریفی) و انجام عملیات سیاهکل و طی پروسه­ی اتحاد این دو گروه در بهار سال 50 تاسیس سازمان چریکهای فدایی خلق را اعلام کردند.

1358: حملۀ دار و دستۀ حسنی، نمایندۀ خمینی در ارومیه، به شهر نقده و به راه انداختن قتل عام برای اختلاف افکنی بین اقوام ترک و کرد
* 8 اردیبهشت
1350: سرکوب اعتصاب کارگران جهان چیت تهران به دست نیروهای امنیتی رژیم سلطنتی و جان باختن سه کارگر (حسین نیکوکار، علی کارگر و عبدالله علم افروز)
* 9 اردیبهشت:
29 آوریل 1956: مرگ برتولت برشت، شاعر، نویسنده و مبارزه کمونیست آلمانی
1364:کشته شدن 6 تن از پیشمرگان کومله در نبرد با حزب دمکرات در سقز و بوکان
1357: جان باختن رفقا محمود وحیدی، سعید کرد قراچورلو و محمد رضا کلانتری از اعضای سازمان رزمندگان در راه آزادی طبقۀ کارگر به دست ساواک.
* 10 اردیبهشت
1354- 30 آوریل: شکست امریکا در ویتنام
* 11 اردیبهشت
1 می: روز جهانی کارگر
1323: تاسیس شورای متحده مرکزی کارگران و زحمتکشان ایران
1358:تظاهرات متحد نیروهای کمونیست به مناسبت روز جهانی کارگر (به استثناء حزب توده و حزب رنجبران)
* 12 اردیبهشت
1355:جان باختن رفیق هادی فرجاد پزشک از رفقای مجاهدین مارکسیست-لنینیست در درگیری با نیروهای ساواک
1359:تیرباران رفقا احمد موذن و دانیالی در اهواز؛ پیکارگران کمونیستی که در مقابل توطئه ضدفرهنگی رژیم اسلامی در دانشگاه اهواز مقاومت کردند.
1340:اعتصاب و تظاهرات معلمان تهران در میدان بهارستان و جان باختن دکتر خانعلی به دست سرکوبگران رژیم سلطنتی
1347:جان باختن اسماعیل شریف زاده، انقلابی کرد و سه تن از یارانش در توطئه مشترک فئودال­های کرد و ساواک
* 14 اردیبهشت
1308: اولین اعتصاب جدی کارگری در ایران با شرکت 20 هزار کارگر نفت به رهبری کادرهای حزب کمونیست ایران
* 15 اردیبهشت
1360- 5 می 1981: مرگ بابی سندز پس از 66 روز اعتصاب غذا/ رابرت جرارد سندز، معروف به بابی سندز، مبارز ایرلندی، که در دوران حبس خود در اعتراض به بی­حقوقی زندانیان سیاسی در زندان­های بریتانیا دست به اعتصاب غذا زده بود، در 66مین روز از اعتصاب غذای خود جان باخت.
5 می 1818: تولد کارل مارکس. کارل هاینریش مارکس در 5 می 1818 در شهر تریر در منطقه ی راین متولد شد. پدر وی به کار وکالت اشتغال داشت. کارل تحصیلات متوسطه را در سال 1835 به پایان رساند و برای ادامه­ی تحصیل به بن و برلین رفت. در سال 1841 پایان­نامه­ی خود را تحت عنوان ”اختلاف بین فلسفه­ی طبیعت دموکریت و اپیکور“ به دانشگاه ینا ارائه داد. مدتی به روزنامه­نگاری پرداخت….

1355: جان باختن رفقا فاطمه (طاهره) میرزا جعفر علاف، جمال شریف­زادۀ شیرازی و مهدی موسوی قمی از رفقای مجاهدین مارکسیست-لنینیست در درگیری با ساواک
* 18 اردیبهشت
 1333: جان باختن رفیق وارطان سالاخانیان؛ پس از 14 روز شکنجه بدون انقطاع در سیاه چالهای حکومت کودتایی شاه خائن کشته شد.
1350:کشته شدن کارگر فدایی خلیل سلمانی نژاد بر اثر انفجار در خانه تیمی
1364:کشته شدن 14 تن از پیشمرگان کومله در نبرد با حزب دموکرات در جنوب کردستان
8 می 1945: تصرف برلین توسط ارتش سرخ اتحاد شوروی و برافراشته شدن پرچم سرخ بر فراز ساختمان رایشتاگ (مجلس آلمان نازی)
* 19 اردیبهشت
1389: اعدام فرزاد کمانگر و چهار زندانی سیاسی دیگر
* 20 اردیبهشت
10 می 1968: ”شب سنگرها“ در جریان خیزش می  در1968 فرانسه
* 21 اردیبهشت
 1337: تیرباران رفیق خسرو روزبه؛ ستوان توپخانه خسرو روزیه، در خانواده­ای متوسط شهرستان ملایر به دنیا آمد. هنگام طی دوره­ی متوسطه و دانشگاه تنگ­دستی پدر سهم مهمی در شکل­گیری افکار روزبه زد. خسرو روزبه 36 جلد کتاب در زمینه­های نظامی، علمی، ادبی و سیاسی و شطرنج ترجمه و تالیف کرده است….

1316: دستگیری گروه موسوم به  53 نفر

* 21 اردیبهشت
 1333: اعدام 11 زندانی توده­ای در زندان رشت به دست دژخیمان حکومت کودتا. نمونه­ی برجسته­ی یکی از ناجوانمردانه­ترین و خون­خوارانه­ترین اعمال پلیس حکومت کودتایی شاه خائن، فاجعه­ی زندان رشت است. این فاجعه در شب 21 اردیبهشت 1333 به وقوع پیوست. و در نتیجه ی توطئه­ای که علیه زندانیان سیاسی عضو حزب توده ی ایران طرح­ریزی گردید یازده نفر از زندانیان جان باختند و عده­ای نیز زخمی گردیدند. نام شش تن از زندانیان جان­باخته به قرار زیر است:
محمد تقی اقدام دوست: عضو کمیته­ی ایالتی گیلان که به ده سال زندان محکوم بود.
علی بلندی: عضو کمیته­ی ایالتی سازمان جوانان شهرستان رشت.
هرمز نیک راه
سبزعلی محمد پور
محمدتقی محبوب کار
پرویز فخرایی: دانش آموز، عضو سازمان جوانان.
* 23 اردیبهشت
 1363: تیرباران رفیق مهدی میرشاه زاده. روز 23 اردیبهت 1363 دژخیمان رژیم اسلامی رفیق میرشاه زاده را به جوخه­ی اعدام سپردند. رفیق مهدی در سال 1329 در اصفهان متولد شد. پس از پایان دوره ی متوسطه در سال 1348 وارد دانشگاه شیراز شد و در سال 1353 در رشته ی راه و ساختمان از این دانشگاه فارغ­التحصیل شد. رفیق مهدی با اشتیاق به مطالعه­ی آثار مارکسیستی روی آورد. در تیر ماه سال 1358 فعالیت کمونیستی­اش را با هسته­ی سهند شروع کرد و جزو اولین کسانی بود که به اتحاد مبارزان کمونیست پیوست. به دلیل توانایی­های تئوریک و ترویجی رفیق، مسئولیت گروه­هایی که می­خواستند به ا.م.ک بپیوندند به عهده­ی وی گذاشته شد. هم­چنین در تشکیلات ا.م.ک برای دوره­ای ارتباطات کارگری نیز به عهده­ی رفیق بود. رفیق مهدی در انتشار به سوی سوسیالیسم و کارگر کمونیست نیز شرکت داشته و بخش اول کتاب ”کمونیست­ها و جنبش دهقانی“ عمدتا توسط وی نوشته شده است….

1359: ترور رفیق کمال کیانفر از اعضای دانشجویان پیشگام (چریک فدایی خلق) تبریز در ادامۀ توطئۀ ضدفرهنگی به تعطیلی کشاندن دانشگاه­ها
* 24 اردیبهشت
1327: روز نکبت و عزا. تاسیس اسرائیل.
1356: جان باختن رفیق مصطفی آفریده از رفقای مجاهدین مارکسیست-لنینیست در زیر شکنجۀ ساواک
* 25 اردیبهشت
1355: کشته شدن قربانعلی زرکار کارگر فدایی در درگیری در تهران
* 27 اردیبهشت
1325:به اجرا گذاشته شدن اولین قانون کار ایران در اثر اوج گیری مبارزات کارگری
***
اردیبهشت 1382: حرکت اعتراضی مردم شهرک خاورشهر تهران در اعتراض به کیفیت بسیار پایین آب آشامیدنی
اردیبهشت 1354: کشته شدن حبیب­الله مومنی کارگر فدایی در درگیری در تهران
اردیبهشت 1361: برگزاری سومین کنگره کومله و تصویب پیش­نویس برنامه حزب کمونیست ایران
اردیبهشت 1355: منفجر کردن اداره کار مشهد به عنوان نهاد پایمال کننده­ی حقوق کارگران توسط چریک­های فدایی خلق و به خاطر پشتیبانی از درخواست­های کارگران استان خراسان.
*****
بدیهی است که به دلیل محدودیت­های فراوان، این روزشمار نمی­تواند تمامی رویدادهای مهم را پوشش دهد. لذا آلترناتیو از رفقای گرامی درخواست دارد که با هم­راهیِ خود ما در تکمیل این روزشمار یاری نمایند. لطفا مطالب مرتبط با این موضوع را در مورد ماه­های آتی با عنوان روزشمار برای ما ارسال نمایید.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

اطلاعات

این ورودی در آوریل 27, 2012 بدست در عمومی فرستاده شد.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: