آلترناتیو

ماتم نگیرید! سازماندهی کنید!

معرفی یک وب‌ سایت مارکسیستی عرب

معرفی یک وب‌سایت مارکسیستی عرب: افق سوسیالیستی
علی عطارپور

اشاره :سردبیری سایت افق سوسیالیستی بر عهدۀ رفیق فلسطینی سلامه کیله است. سایر اعضای هیات تحریریۀ این وب‌سایت عبارتند غازی الصورانی، حیات سلیمان، سلام السعدی، احمد الناصری، حمید الحلاوی و عدید نصار. هیات تحریریه این وب سایت وقایع و تحولات جهان عرب را از منظری مارکسیستی و به زبان عربی مورد تحلیل و بررسی قرار می‌دهند. اعضای تحریریه این سایت پس از آغاز انقلاب‌های عرب یعنی از ماه‌های آغازین سال 2011 اقدام به انتشار متونی راهبردی نموده‌اند که ویژه در شرایط کنونی بر تشکیل «حزبی مارکسیستی« و انقلابی در جهان عرب که متکی بر «پرولتاریا و دهقانان فقیر« و با چشم‌اندازی سوسیالیستی باشد، تاککید می‌کنند. سعی می‌کنیم در شماره‌های بعد جزییاتی بیشتری از مواضع و مضامین تحلیل‌های این رفقا منتشر کنیم. در اینجا و صرفا به منظور آشنایی اولیه، اقدام به ترجمه و انتشار متن کوتاهی می‌کنیم که اعضای تحریریۀ این سایت در سال 2009 در معرفی مختصر خود تدوین کرده‌اند.

آدرس سایت:
 *****
افق سوسیالیستی وب‌سایتی است که در پی گسترش مارکسیسم و بحث در مورد آن بر پایۀ این باور است که مارکسیسم بیش از هر چیز روشی برای اندیشیدن است و متدولوژی آن با ماتریالیسم دیالکتیک و بحث در پرتو این متدولوژی مشخص می‌شود.
از آن‌جایی‌که ماتریالیسم دیالکتیک پایه‌ای برای تفسیر واقعیت و پی‌گرفتن دگرگونی آن است، این وب‌سایت به دنبال عمومی کردن مارکسیسمی نوین است که انتقادی و نظریه‌ای انقلابی است.
در عین دفاع از مارکسیسم، ما قصد داریم تمامی تجاربی که تا کنون به نام مارکسیسم توسط احزاب، سازمان‌های بین‌المللی و یا دولت‌های مستقر به دست آمده است را مورد بررسی انتقادی قرار دهیم. این بدین معناست که ما تمام کوشش‌های سوسیالیستی در چشم‌اندازی انتقادی را مورد مطالعه قرار می‌دهیم.
در عین حال وب‌سایت بر علیه سرمایه‌داری مبارزه می‌کند و در پی بررسی راه‌های گوناگون برای غلبه بر آن است چرا که پیشرفت جهان بدون غلبه بر آن میسر نیست. به همین خاطر این وب‌سایت تمامی سیاست‌های کشورهای سرمایه‌داری و در راس آنان ایالات متحدۀ آمریکا که به دنبال افزایش سلطۀ خود در جهان به منظور به یغما بردن آن است را مورد بررسی انتقادی قرار می‌دهد. این وب‌سایت به رهایی از روابط نابرابری فراخوان می‌دهد که به ملل جهان تحمیل شده است و لازمۀ آن شکست دادن کاپیتالیسمی است که این روابط را ایجاد کرده و و به دنبال تجدید این انقیاد در اشکال چندگانۀ جدید است که از مدرنیزاسیون، توسعه و رهایی از عقب‌ماندگی‌ها توسط کشورهای فقیر جلوگیری می‌کند.
این وب‌سایت بر جنبش‌های طبقاتی در سراسر جهان پرتو می‌افکند و رهرو مسیر مبارزۀ طبقاتی با هدف نیل به یک نظم جهانی سوسیالیستی است که به اسثمار انسان به دست انسان خاتمه می‌دهد و نوید بخش آینده‌ای نو برای بشریت است.
این وب‌سایت به دنبال تبلور بخشیدن به طرحی احیاگر با افقی سوسیالیستی در جهان عرب برای درک و شناخت وظایف دموکراتیک است؛ وظایفی که شامل آزادسازی و وحدت و از جمله حل مساله اقلیت های ملی، سکولاریسم و دموکراسی، برابری زنان، مدرنیسم در تمام ساختارها و توسعۀ اقتصادی از طریق توسعۀ صنعت و ارتقای کشاورزی است. گذر از ساختارهای سنتی و همچنین حرکت به سمت سوسیالیسم بدون چنین تحول اقتصادی ممکن نیست. تمام این‌ها از طریق تحلیل موقعیت جهان عرب در چارچوب جهانی و روشن ساختن ابعاد گوناگون سیاسی، اقتصادی و اجتماعی آن توسط تحلیل مارکسیستی است چرا که مارکسیسم روشی برای شناخت موقعیت و دگرگون‌ساختن آن  و نیز تضمین این مساله است که انجام این وظایف بر عهدۀ نیروهای مارکسیست در پیوند با پرولتاریا و دهقانان فقیر است. اینها کسانی هستند که می‌توانند این وظایف دموکراتیک را به سر انجام برسانند و زمینه را برای نیل به سوسیالیسم فراهم سازند.
ما معتقدیم که هیچ‌گونه جدایی بین مبارزه برای رهایی فلسطین و مبارزه برای احیای مجدد چشم‌انداز رهایی عرب وجود ندارد. ما شکل‌گیری حکومت صهیونیست را مبتنی بر نقشه‌ای استعماری و جزیی جدایی ناپذیر از طرح‌های امپریالیستی برای سلطه بر جهان عرب و خنثی نمودن توسعه و مدرنیزاسیون در آن می‌دانیم. حکومت صهیونیست از طریق مقش و جایگاه نظامی خود به عنوان لولا و محوری برای این طرح امپریالیستی عمل می‌کند و این واقعیتی است که مبارزه بر علیه آن را به مبارزه طبقات خلقی در جهان عرب بر علیه طرح‌های امپریالیستی که در بر گیرندۀ حکومت صهیونیست و سرمایه‌داری وابستۀ عرب است. این همان بستری است که امکان تغییر موازنۀ قوا و برقراری یک حکومت دموکراتیک سکولار عرب را فراهم می‌سازد که می‌تواند به سمت سوسیالیسم جهت‌گیری نماید. بر این اساس گزینۀ یک دولت دموکراتیک سکولار در فلسطین تنها در چارچوب یک دولت دموکراتیک و سکولار عرب متحد در جهان عرب ممکن که بر ویرانه‌های حکومت صهیونیست ساخته خواهد شد و از طریق توسعه مبارزه در تمام ابعاد آن و از جمله مبارزۀ مسلحانه قابل تحقق است.
این وب‌سایت بر مبنای دیدگاهی انترناسیونالیستی فعالیت می‌کند و در پی آگاهی از مبارزات تمام نیروهای مارکسیست است و به همین خاطر وب‌سایت تلاش دارد تا عرصه‌ای برای گفت‌ و گو و تعامل میان نیروهای کمونیست و مارکسیست و نیروهای آزادی‌خواهی باشد که در تمام جهان می‌بایست کوشش‌های خود را در راستای شکست دادن سوسیالیسم و ایجاد جهانی دیگر وحدت بخشند:
جهان سوسیالیستی.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

اطلاعات

این ورودی در اکتبر 25, 2011 بدست در عمومی فرستاده شد.
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: